| Barocano a întrebat:

Am o mare problema si sper sa ma ajutati sa o rezolv fiindca nu stiu ce sa fac. Acum un an parintii mei au divortat,tata a plecat de acasa si am ramas cu mama, sora mea dupa divortul parintilor a plecat si ea in Elvetia.Problema este ca mama s-a schimbat foarte mult.Umbla dezbracata prin casa, in fata mea fara sa spuna absolut nimic.Ii mai aranjata decat cum era inainte.La inceput,umbla in chiloti si sutien,dupa un timp, pur si simplu goala.Am ramas uimit de fiecare data fara sa ii spun nimic.Va rog fara mistouri.
Nu stiu in ce categorie sa postez asta dar rog adminii sa o posteze unde cred ei ca este bine.Multumesc

Răspuns Câştigător
| florinflorescu a răspuns:

Buna, cred ca mama ta trece printr-o criza, nu cred ca stii ce inseamna sa stai o perioada lunga cu o persoana apoi sa plece. e greu, al naibii de greu, de aceea mama ta are nevoie de un pic de ajutor. cati ani ai? poti sa vorbesti cu ea, sa ii spui ca crezi, adica nu e ok sa mearga goala. eu cred ca face asta pentru ca nu se mai considera frumoasa. poti sa o ajuti sa isi recapete increderea in ea. tu acum esti singurul barbat din preajma ei, desi poate nu esti barbat inca, iar intre voi este doar o relatie de mama-fiu, insa cuvantul tau poate insemna enorm de mult pentru ea in situatia de fata.
daca reusesti sa vorbesti cu ea sa o intelegi si sa te inteleaga e ok, dar daca nu puteti apela la un psiholog, acesta trateaza sufletul omului, exact ce are nevoie mama ta.
spune-mi ce varsta ai, daca vorbeste diferit cu tine sau alte schimbari, sa iti mai dau niste sfaturi. dar sa stii ca tu detii controlul familiei, desi poate esti cam mic, dar tu o poti schimba, o poti aduce cu picioarele pe pamant.