| AnnaSokolova a întrebat:

Salut! Am o problema la scoala. Nu am mai fost la sport de 4 ore (tot modulul adica). Profesoara se ia continuu de mine si e mereu nemultumita, iar in urma remarcilor negative, am ramas in subconstient cu frica.
M-a facut sa ma simt prost de fiecare data cand am fost la ora: comenteaza rautacios de felul in care alerg, fac exercitiile etc. Spre exemplu, cand trebuia sa facem abdomene, s-a uitat persistent la mine si comenta continuu, iar eu m-am inhibat.
Absentele le-am motivat, dar din cate stiu nu am suficiente note (desi in celelalte module am fost). Nu prea stiu ce sa fac, mi-e frica sa raman cu situatia neîncheiată.

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Trimite pe unu din parinti sa clarifice problema. Ma mir cum de ai intrebat, era logic ca asta e solutia.
Ca se rezolva sigur.

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună! Vorbește cu dirigintele despre situație! Cu profesoara respectivă văd ca nu prea ai ce discuta, din moment ce se comportă așa urat. Părinții ar trebui să te susțină, mergi cu ei la școală și clarifică situația. Nu trebuie să îți fie frică, se va rezolva problema asta cu siguranță, nu este drept ce face profesoara respectivă. Fă-ți curaj și vorbește cu părinții tăi!

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu in clasa a 9 a aveam 2 ore de sport pe saptamana. Era groaznic, eram paralela cu exercitiile alea, nu le vedeam rostul, era pur si simplu un stres, imi venea sa ma las de scoala, nu puteam sa ma concentrez la celelalte materii. Am vazut niste colegi ca aduceau scutiri medicale. Am cautat un medic ortoped, mi-a dat o scrisoare medicala cum ca sunt scutita de la orele de sport (aveam o problema dar a exagerat si el ca sa imi fie acceptata), am luat in fiecare an scutirea aia si tot liceul am stat pe banca la ora de sport. Nu zic ca asta trebuie sa faci si tu, probabil o sa mi se stearga comentariul, dar trebuie sa recunoastem ca orele de sport in scolile din Romania sunt o gluma...

| dullcat a răspuns:

Buna.Comenteaza rautacios, sau iti spune cum sa le faci corect? Cu siguranta aici sunt doua variante ale povestii, nu? Important era sa te duci si sa iei nota, nu sa acumulezi absente.Acum fii sigura ca nu iti va oferi complimente, ci va fi chiar mai rau, daca mergi la ora de sport la alte clase, sa recuperezi (este totusi o solutie, intreab-o daca e posibil acest lucru). Incearca sa te concentrezi pe ce ai de facut si atat, ignora ce iti spune ea.Bafta!