| Dextăr21 a întrebat:

Salut ..am si eu o intrebare, ce meserie sa aleg? Am doua posibilitati care mi s-au oferitȘ agent paza la o firma din Bucuresti respectiv Ssg sau ajutor bucatatar in orasul meu unde locuiesc..eu in trecut am fost la paza si voiam sa ma duc tot acolo, dar am posibilitatea de a invata o meserie noua si fara sa fac naveta in alt oras.Ce sa aleg?

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Cu siguranta: ajutor bucatar! Poate cu timpul vei invata si vei ajunge bucatar! Invata cat mai multe meserii acum cat esti tanar! Crede-ma mai tarziu peste 10-20 de ani va fi ca o comoara pentru tine! Mereu este mai bine sa te asiguri ca stii mai multe meserii, asa daca cumva iti pierzi locul de munca ai de unde alege si mai ales iti gasesti usor un loc de munca! Agent paza, politie, armata etc e pentru lenesi! laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ajutor de bucătar.

| Jus7t a răspuns:

Da ție ți se pare normal să facă alții alegeri în locul tău?
Ei aleg cum li se pare LOR mai bine, nu sunt în pielea ta să știe cum te simți și cum ești.
Tu trebuie să te înveți să iei decizii singur.
Asta nu înseamnă că nu trebuie să asculți la ce au alții de zis, înseamnă să cântărești bine totul și apoi să alegi tu.

Alege ce vrei, nu îmi asum eu responsabilitatea pentru ce alegi tu.