| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare de adresat acelor oameni care au patima jocurilor de noroc! Nu eu sunt in situatia asta si tatal meu. De tanar are acest viciu de a juca la jocurile de noroc, isi dadea lucrurile de pe el, ii lua mamei din casa aurul si il vindea pentru a avea bani pentru acest viciu, si in ziua de azi nu s-a schimbat desi are o varsta...se aproprie de 60 de ani, si e cam la fel.Acum cateva saptamani i-a luat niste cercei si i-a dus la casa de amanet pentru suma de 100 ron.Cu salariul nu vine acasa, vine poate o data la cateva luni.Ne-am vandut casa din cauza acestui viciu.O singura data a fost constient atunci cand am vandut casa si am luat o suma destul de mare pe casa,mama i-a spus : esti contient ca banii astia sunt sa ne luam un apartament si daca ii joci ne-am nenorocit ceva de genu,si el a spus sa-i puna intr-un loc stiut de ea si sa ia cheia.Dar in rest daca ii spui tu ai luat din casa,sau te-ai dus la jocurile de noroc, nu recunoaste nimic, spune ca nu e adevarat.A avut probleme si cu bautura, s-a lasat de acest viciu din cauza unor pastile ce le-a luat.dar acest microb numit jocurile de noroc nu-i dispar.Vine intrebarea pusa voua dependentilor de acest viciul si nu numai! Chiar nu sunteti constienti ca la aceste aparate nu aveti cum sa castigati,ci doar sa pierdeti? Cu mersul la psiholog cred ca e degeaba,pentru ca stiu cum este,te duci,ii spui problema si el incepe sa discute cu tine, iti da un mic test, iti citeste din carte anumite citate, te duci la el de cateva ori 4-5 ori dupa care iti spune:totul depinde de tine, trebuie sa ai ambitie, ca eu mai mult de atat nu am cum sa te ajut.Si taicamiu nu cred ca are ambitie.

4 răspunsuri:
| bismark65 a răspuns:

E un microb puternic, am vazut in carucioare cu rotile si cu tubul de oxigen pe el jucand in cazinou si cred ca era trecut de 90 ani, daca nu stii cand sa te opresti esti terminat

| anonim_4396 explică (pentru bismark65):

Si cum se poate trata asa ceva?

| petre059 a răspuns:

Nu va scapa de aceasta patima decat daca il va lovi vreun necaz prea mare, dar atunci sa nu revina la alcool.Am unchi care tot la fel face si acum si are 67 de ani.

| Flopet17 a răspuns:

Trebuie sa te rogi pentru el, Dumnezeu il poate ajuta. Incearca asta si vei vedea schimbari in viata lui.