| Zetu a întrebat:

Salut am si eu o problema cu mesu

Orice mess as instala, nu merge. imi arata aceeasi eroare

" C:\PROGRA~1\yahoo!\MESSEN~1\YahooMessenger. exe

This application has failed to start because the aplication configuration is incorrect. Reinstaling the application may fix this problem. "

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Retine -> Yahoo! Messenger nu se va instala corect dacă fostul program nu a fost complet eliminat din primul computer.Software-ul vechi si cu software-ul nou incearca sa imparta acelasi folder si de aici rezulta CONFLICTUL.Aceste conflicte vor fi suficiente pentru firewall sa blocheze programul. Si ca sa vezi ca nu l-ai dezinstalat complet intra in My computer->disc C->program files->aici cauti dosarul Yahoo messenger.(in el se afla alt dosar "Profil '') daca este aici inseamna ca mai sunt fisiere vechi ramase in paritia C pe care le stergi cu click dreapta si DELETE.
Daca ti se refuza posibilitatea de a şterge dosarul trebuie dezactivat UAC (user acount control). DEZACTIVARE UAC - (Usher Acont Control) - Intra in start –> scrie uac numai daca e in engleza windows-ul, in noua fereastra tragi de bara in jos de tot si dai OK. Da un restart si ai UAC ->dezactivat.
Sterge tot ce tine de Yahoo Messenger!
ACUM...
1. Asigura-te ca numele folderului in care a fost descarcat kit-ul de instalare nu contine diacritice sau alte caractere speciale. La baza instalarii softurilor sta Windows Installer-ul. Daca acesta nu poate sa citeasca calea de instalare (path-ul), va returna mesajul de eroare System cannot find the path specified sau Error launching installer.
Redenumeste numele folderului sau copiaza fisierul de instalare intr-un alt folder. Daca eroarea persista, sterge kit-ul de instalare si descarca iar aplicatia. De aceasta data intr-un folder care sa nu contina diacritice sau caractere speciale in nume. Indicat ar fi sa descarci si sa pastrezi kit-ul de instalare pe Desktop, pana se finalizeaza instalarea.
2.Descarca - Microsoft Visual C++ 2005 Redistributable Package (x86) de aici: http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=3387
3.Acum Curata registry cu CCleaner. (daca ai TuneUp Utilities sau Advanced System Care este si mai bine)
http://www.piriform.com/CCLEANER
4.Descarca ce mai noua versiune Adobe Flash Player
http://get.adobe.com/flashplayer/
5.Descarca ce mai noua versiune Java
http://www.java.com/en/download/index.jsp
Da un restart la pc ->>>Descarca si Instaleaza din nou YM
Bafta!