| jack115 a întrebat:

Salut anul acesta termin gimnaziul media de 8, si am o problema, unde sami termin studiile? Nam niciun hobby ceva ce sa-mi placa, Imi plac masinile (nu foarte foarte tare ) nu-mi place reparatia lor?
Unde imi pot contiunua studiile?

2 răspunsuri:
| Felicitari a răspuns:

Poti sa te gandesti la materiile care iti plac si sa te duci la un liceu teoretic pe un profil care se axeaza pe respectivele materii
daca nu iti surade ideea unui liceu teoretic, poti sa te gandesti la un liceu economic sau tehnic (tehnologic) unde faci si practica si te va ajuta pe viitor

Profil tehnic, ce include domeniile: - electronică automatizări, - electric, - energetic, - informatică, - mecanică; - electromecanică, - producție media, - tehnici poligrafice, - transporturi, - fabricarea produselor din lemn, - construcții, instalații și lucrări publice, - materiale de construcții, - industrie textilă și pielărie, - chimie industrială, - transporturi, - metalurgie, - minier, petrol și gaze.

Profil servicii, ce include domeniile: - turism și alimentație, - economic, - comerț, - estetica și igiena corpului omenesc, sănătate și asistență pedagogică.

Profil resurse naturale și protecția mediului, ce include domeniile: - industrie alimentară, - agricultură, - silvicultură, - protecția mediului.

sau mai exista si varianta scolilor profesionale, unde primesti ca un fel de salariu daca merge totul bine, nu faci absente (asta asa am auzit) si cand termini studiile sa fii direct angajat

Sper ca te-am ajutat si mult succes! Daca mai ai intrebari incerc sa te ajut!

| Marin_Sara_1992 a răspuns:

Offf, e greu daca nu sti ce vrei, trebuie sa te gandesti ce vrei sa te faci cand o sa fi mare, daca te duci la filologie poti deveni : scriitor, avocat, judecator, psiholog...
daca te duci la mate info poti denveni : inginer, sa lucurezi cu caluculatoarele, manager, sau sa lucrezi la diferite firme