| aaar a întrebat:

As vrea sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare. Ce origine are numele Bahnea?
Dupa cate stiu numele este foarte raspandit in Modova si inseamna mlastina, insa este foarte rar cunoscut prin Romania, si asta ma face sa cred ca acest nume nu este 100% romanesc.

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Cat timp exista in limba romana substantivul comun "bahna" si numelede familie Bahnea de la care s-a format este tot romanesc, format cu un sufix(-ea) specific romanesc ca si Manea, Ciorbea, Florea, Mantea.Pentru a cunoaste etimologia lui "bahna" cerceteaza DEX online.

2 răspunsuri:
| M4RK a răspuns:

Exista si o comuna in mures, trasilvania dar de numele asta nu am auzit thinking

| eusinumaieu a răspuns:

Pai bahnea nici nu cared ca e romanescstraight face