| MihAelA_1847 a întrebat:

Cu cateva saptamani in urma, am pus o intrebare.Am primit diverse raspunsuri, dar cu timpul, am observat ca unul dintre ele care era folositor si demn de urmat, primea numai "stupid"sau "nefolositor". De ce? Pana la urma raspunsurile inseamna parerea si cunostintele noastre.Eu una dau "stupid" sau "nefolositor" atunci cand raspunsul este deplasat si nu ajuta persoana care are o nelamurire. Voi cand dati "stupid"? Este f.usor sa apasa-m pe un buton si sa da-m diverse voturi, decat sa raspunde-m unei persoane.Aceasta este parerea mea si sper ca nu v-ati suparat, dar nu inteleg de ce uni oameni primesc voturi nefavorabile chiar daca raspunsul este bun.

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Am patit si eu. Am avut un raspuns castigator la care aveam doar voturi de nefolositor si stupid. Se mai intampla. Din pacate la noi circula mentalitatea : Nu esti cu mine, esti impotriva mea sad

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu esti singura care pateste asa ceva. Sunt unii utilizatori frustrati care daca au fost candva pusi la punct( pe buna dreptate) ii poarta respectivului utilizator pica si unde dau de avatarul respectivului, fara a citi intrebarea, il si pocnesc cu un stupid sau nefolositor, egal daca au raspuns de 10 sau de 4.
Dar cum razbunarea e arma prostului, si cel mai destept cedeaza primul, nu cred ca merita bagati in seama chiar daca e jenant pentru respectivul utilizator.
Culmea, am vazut catalogat cu stupid raspunsurile unor doctori, legate chiar de medicina. Iar cei care au dat acei stupizi ma gandesc ca nu sunt doctori la randul lor.

mariana
| mariana a răspuns:

Draga Mihaela, poti sa te uti si tu la avatarul meu si sa vezi ca si eu am fost votata cu destule voturi de stupid sau nefolositor cu toate ca, dupa cate stiu eu, raspunsurile mele nu intrau in aceasta categorie. Tu ai dreptate sa -ti pui intrebarea pentru ca, nu este corect ca pe un site, pe care ar trebui sa navigheze doar persoane responsabile si cu un simt de apreciere logic, sunt useri care se afla in treaba si voteaza doar pentru a castiga puncte. Daca nu ai stiut si pentru votarea raspunsurilor altor useri, se dau puncte.
BRO a pus o data o intrebare daca userii stiu cine da raspunsurile cele mai lungi si pot sa faca un clasament, vazand intrebarea am raspuns si eu, recunoscand ca ma numar printre cei care ar putea fi "luati in seama la aceasta categorie de nominalizari", pentru ca dau raspunsuri mai elaborate. Acolo am vazut un care a scris ca el, la asemenea raspunsuri, da stupid chiar fara sa le citeasca.
Oamenii sunt diferiti, gandirea la fel si nu intodeauna trebuie sa corespunda cu a unui alt om, dar cred ca simtul dreptatii ar trebui sa existe in spiritul fiecarui om si sa se voteze apreciind calitatea raspunsului si nu lungimea lui, simpatia ori antipatia fata de userul respectiv.
Sper ca sa ne mai maturizam putin si sa avem pe site useri care vor sa ajute si sa fie de folos celor ce pun intrebari pe acest site.
Pentru tine si toti ceilalti useri TPU, multa sanatate si rezultate cat mai bune in viata personala si profesionala.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Avem moduri diferite de a gandi. Eu cand raspund sunt constienta ca o fac doar pentru a ajuta pe cineva, sau pentru a-l sfatui de bine. Intotdeauna ma imaginez in locul persoanei care intreaba si scriu ce as face eu in acea situatie. Nu este obligatoriu ca raspunsul meu sa coincida cu decizia persoanei respective, si nu este obligatoriu ca eu sa aleg solutia cea mai buna. Mentalitatea mea nu trebuie sa se potriveasca perfect cu a celorlalti. In general voturile pe care le primim cred ca au rol de evaluare personala. Este bine sa mai stim din cand in cand cum stam la acest capitol, al gandirii, raportati fiind la ceilalti. Voturile pe care le dam, inseamna o apreciere intr-o mai mica sau mai mare masura, apreciere pe care o facem noi asupra celor din comunitate. Cat priveste voturile ciudate, trebuie sa fim constienti ca si aici exista rautate, ca peste tot. Si mie mi s-a intamplat sa nu inteleg cateodata. Dar nu am dat prea mare importanta. Nici tu nu trebuie sa o faci. Daca ai cu ce ajuta, ajuta. Aceste este la urma urmei scopul logarii noastre aici. Mult succes!

| smaranta a răspuns:

Am incasat si eu 2stupide, ieri si ma intreb de ce. Unii mai dau stupide si din razbunare, in cazul unor raspunsuri care, lor li-se par mai dure sau contrare propriilor pareri.Mai ales cand apar probleme de morala, ploua cu stupide.

| MihAelA_1847 explică:

Harciog, nu ma refere-am la mine.In general am vazut la diferite intrebari, raspunsuri interesante care prime-au numai "nefolositor". Daca o persoana da "stupid", cam toti dau.Indradevar,parerea conteaza, nu raspunsul. Dar, dupa cum am mai spus, este doar parerea mea si sper ca nu va suparati.

| *Baby* a răspuns:

Hm.eu dau stupid cand nu am ce facewinkinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ultima parte a activarii mele pe site am avut parte de asa publicitate pozitiva incit pot sa dau un raspuns oricit de stupid in esenta lui tot inteligent sint votat.Asa ca ma scuzi dar parerea celorlanti despre tine conteaza nu raspunsul in sine. Goage.