| Vivia a întrebat:

Salut.Cum as putea sa inving timiditatea? Fiind timida pierd foarte multe si regret. Dar totusi nu ma corectez.Sunt foarte timida, inchisa in mine, imi este greu sa ma exprim.Am foarte multe pe suflet care tin in mine si citeodata simt ca o sa explodez.Citeodata chiar si pling. Da-ti sfaturi. Ce ar fi mai bine sa fac.Mersi mult)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa incerci sa ai mai multa incredere in oameni chiar daca la inceput te vor dezamagi.

| Simona1984 a răspuns:

Buna.
Ocupa-te mai mult de tine: cumpara-ti niste hainute care iti plac, in care sa te simti frumoasa, aranjeaza-te, fardeaza-te, mergi la un salon de infrumusetare (schimba-ti frizura, fa-ti manichiura, etc), astfel incat sa fii multumita de tine insati si sa ai incredere in tine.Un alt mod de a deveni o persoana foarte increzatoare in propria persoana ar putea fi si prin intermediul culturii si a educatiei.Invata mai mult, citeste mai mult, ambitioneaza-te sa devii un om cult.Nu vreau sa te jignesc sau ceva de genul, dar, chiar daca esti foarte tanara (cred) si nu realizezi acum cat de important este aspectul acesta, faptul ca nu stii sa scrii corect din pdv gramatical iti va aduce prejudicii destul de mari in viata.Nu ar fi bine, cred eu, sa ajungi sa te faci de ras in fata cuiva cu modul incorect in care scrii.Cand vei reusi sa te simti bine in pielea ta, sa fii multumita de cum esti (intelectual, psihic si/sau fizic), atunci nu vei mai fi timida si vei putea vorbi cu oricine si face orice doresti.
Numai bine!