| Andrei1903 a întrebat:

Salut! Cum s-ar scrie numele Levițchi cu y dacă se poate scrie așa! Tot am insistat cu acesta întrebare insa as vrea să știu dacă e nume romanesc, evreiesc sau rusesc cum zic mulți!

1 răspuns:
| Whitte a răspuns:

Nu are cum sa fie evreiesc. Doar daca o familie de evrei si-a luat nume polonez. Si in Romania multi evrei se numeau Ciubotaru, Croitoru, nume schimbate dela razboi de teama deportarii.
Nu e nici romanesc. Da, bine, in zona de nord a tarii locuiesc multi polonezi si numele se poate regasi acolo.
LEVIŢCHI sau LEWICKI, nu cu "y" cum ai dori tu.
Aici e un document basarabean dar e valabil pentru toti cei care au migrat (mai ales ca in trecut Polonia se invecina si cu Romania): https://ibn.idsi.md/sites/default/files/imag_file/253-337_4.pdf