| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut.
Dacă renunti sa mai stai pe telefonul mobil ti se poate remedia mintea, ma refer la sănătatea mintală, sa scapi de retelele sociale?

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu de la telefon ai probleme mintale alea sunt genetice ca daca ar fi din cauza telefoanelor toata populatia lumii ar fi nebună sau depresiva.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, cu conditia sa-ti inchizi toate retelele de socilizare, iar la telefon doar sa raspunzi cand esti sunat si atat, ca sa iei o puaza totala si pe viata de la stres si obsesie online.

| Hyperion7 a răspuns:

Absolut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, clar! Eu am renuntat la social media de 1 an de zile, si pot spune ca viata mea este mult mai buna. Singura aplicatie de social media este whatsup, strict pentru comunicare. Plimba-te prin parc, fa exercitii acasa, du-te la sala, da-te cu bicla, du-te la pescuit, sari coarda, urca si coboara pe scari. Orice doar sa faci miscare. Poti asculta sau citi carti. Fă cat de mult bine poti.renunta la pornografie. Curaj, sterge-ti social media, vei fi mult mai bine. Social media este cancerul societatii.

Răspuns utilizator avertizat
| Skarr a răspuns:

Stiu cum e si eu ma gandeam cum naiba sa fac sa nu mai stau pe YouTube si social media atat.
Clar o sa te ajute mult

La inceput ma gandeam sa imi iau un telefon foarte mic cum e iphone 13 mini. Dar am realizat ca probabil doar o sa ma chinui sa vad ce e pe ecran si nu o sa ma opreasca.
Dupa am zis ca poate imi iau un telefon cu butoane care sa aiba Whatsapp si Messenger dar eu am nevoie de camera pentru ca fac poze mereu.
Intr un final am zis ca raman cu asta care il am si o sa incerc sa le reduc asa

| Anitta97 a răspuns:

Da este mult mai sănătos fără, social media ne influentează prost. Doar ca nu este in totalitate toxica, poți găsi informații foarte utile, depinde ceea ce cauți. Folosește telefonul mobil in valoarea ta si consuma cat mai multă informație care te poate ajuta pe viitor

| InstructorDeIubire a răspuns:

Ce fel de probleme experimentezi?

| CorleoneGyovanny explică (pentru InstructorDeIubire):

Mereu ma culc noaptea târziu din cauza rețelelor sociale, câteodată uit sa ma duc la lucru din cauza lor

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

Care este vârsta ta? O posibila abstinenta de la tehnologie te poate ajuta dar cred e probabil sa ai probleme mai mari.

| CorleoneGyovanny explică (pentru InstructorDeIubire):

Am 20 de anii, la ce probleme te referi?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

Aici depinde de tine sa iti educi mintea sa petreaca mai putin pe retele de socializare tu trebuie sa te controlezi nu au medicii cum sa te ajute depinde de tine sa vrei sa faci schimbari.

| petrisor23 a răspuns:

Raspunsul simplu: da.
Raspunsul complet: da, dar trebuie sa pui ceva in schimb sa umpli acel gol cu ceva util.

| nyoentox2002 a răspuns (pentru petrisor23):

Faci sex și uiți de telefon