| Vali215 a întrebat:

Salut! De ce unii angajatori români își pun program de 10 ore de lucru pe zi în condițiile în care normal ar fi 8 ore pe zi sau 40 de săptămână? La ultimul loc de muncă mi s-a spus că programul e de la 08:00 la 18:00 cu 30 de minute pauză + 2 sâmbete obligatorii care nu se plătesc (adică fac parte din program). Să menționez că era un depozit de materiale de constructii.
Și se mai întreabă angajatorii de ce toti plecăm din țară la muncă...

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca romanii nu stiu sa isi ceara drepturile.
In primul rand, nu stiu care le sunt drepturile. Nu stiu care sunt autoritatile care i-ar putea ajuta. Nu stiu sa se adreseze autoritatilor.
Mai pe scurt, prostia clasei muncitoare. De aia unii se gandesc cu nostalgie la perioada comunista, cand erau impinsi de la spate sa faca ce trebuie, nu aveau nimic de ales.

| wildthing a răspuns:

Pentru ca pot, pentru ca li se da voie, pentru ca stiu ca oamenii sunt disperati, job-urile sunt greu de gasit si se bazeaza pe faptul ca nu vor face scandal cerandu-si drepturile, ci isi vor tine gura si vor accepta mizeriile. Angajatorii stiu ca daca pleaca unul, sunt altii care asteapta la coada...asta-i si textul lor preferat, atunci cand indraznesti sa protestezi.

| Vali215 explică (pentru wildthing):

Eu am plecat cu încă cineva de acolo și nu prea mai are pe nimeni care să-i ajute. Mă bucură mult treaba asta big grin. Și-o merită

| 1997onur a răspuns:

Exactă e la fel și la mine la muncă același program 08:00 pana la 18:00 și jumătate de ora puză doar ca la noi sâmbăta se plătește și duminică ai liber dar nimeni nu te obligă sa fi sâmbăta la muncă dar eu și câțiva băieți merge mereu eu unul merg sâmbăta mai bine muncesc decât sa stau aiurea fără sa facă nimic dacă era și duminică și duminică mergeam o data i-am spus la șef de ce nu faceți și duminică sa muncim și se uitau colegi la mine urâtălaughing)) și îmi spuneau taci ba onure ca facem crima din cauza ta neai zăpăcit cu muncă ta laughing)) și după nu mai puteam de ras îmi spuneau sa vin duminică pe teren la tenis ca avem echipa bunălaughing)) si eu leșinam de râs laughing)))

| SharpEagle a răspuns:

(Art. 114. [durata maxima a timpului de munca] Codul Muncii
(1) Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.
(2) Prin exceptie, durata timpului de munca, ce include si orele suplimentare, poate fi prelungita peste 48 de ore pe saptamana, cu conditia ca media orelor de munca, calculata pe o perioada de referinta de 4 luni calendaristice, sa nu depaseasca 48 de ore pe saptamana.
(3) Pentru anumite activitati sau profesii stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, se pot negocia, prin contractul colectiv de munca respectiv, perioade de referinta mai mari de 4 luni, dar care sa nu depaseasca 6 luni.

Deci, la faza cu 10h/zi (9.5h de munca efectiva, daca scoatem pauza), ai avea 47.5h/saptamana, adica smecherii respecta alineatul 1, dar asta doar saptamanal. Ca daca faci calcului la peste 4 luni, deja incalca alin 2, prin acele 2 sambete (chiar si platite ca ore suplimentare, tot ilegal ar fi fost). Posibil sa fie faza ca oamenii nu stau acolo prea mult, poate ca cei mai multi pleaca dupa 2-3 luni si astfel firma nu e prea expusa dpdv incalcare Codul Muncii.
Dar cert este ca va exploateaza big time.
De cat timp lucrezi la ei? Si ce scrie in contract la "programul de lucru"?

| Vali215 explică (pentru SharpEagle):

În contract scrie 08:00- 16:00 iar sâmbetele sunt obligatorii și nu sunt plătite. Oricum i-am zis că nu mi convine și nu mai mă duc. Și da, ai dreptate, nu stă nimeni prea mult pe acolo. Amuzant e că patronul se vaită cu nu are oameni laughing