| Andrei77722 a întrebat:

Salut..de ceva timp îmi ies pe corp alunite..foarte multe pe maini și spate. puteți să-mi spuneți ce pot sa am..cineva care se mai confrunta cu asa ceva..mulțumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Expunerea la soare provoaca eruptia asta de alunite.
Atentie! Esti la mare risc de cancer de piele, daca esti atat de sensibil la soare si ti-au iesit atat de multe alunite.
Evita complet soarele!

| Andrei77722 explică (pentru Violleta2022):

Il evit..imi ies multe mici și gen în piele..nu sunt mari sa le simți când dai cu mana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil sunt cauzate de expunerea prelungita la soare, folosește când ieși crema cu spf50+ de la farmacie, altfel ar putea fi nevi pigmentari și apariția lor este determinată de genetica.

| PIayWithFire a răspuns:

Ai nevoie de o vizita la dermatolog ca sa ti le monitorizeze. Anumite medicamente pot creste fotosensibilitatea pielii.

| Andrei77722 explică (pentru PIayWithFire):

Mi.am făcut un tatuaj cu 8 luni în urma. posibil sa fie de la tatuaj?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei77722):

Tatuajele nu provoaca alunitele, dar soarele DA!
Evita soarele cu orice pret si nu te mai expune, ca sa nu te umpli de launite. Nu uita: tu ai risc foarte mare de acncer de piele daca esti atat de sensibil la soare si iti ies atat de mulet alunite.
Nu te juca cu cancerul de piele, ca nu tine cont de varsta si se moare rapid de la el.

| Andrei77722 explică (pentru Violleta2022):

Iti pot da număru de telefon sa vorbim pe whatsapp.să-ți trimit poze, nu am chiar asa multe alunite.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei77722):

Atunci te contrazici singur, ba spui ca ai foarte multe, ba ca nu ai chiar asa multe.
Avand deja 2-3 si sunt deja multe si iti ies de la soare, asta este clar.
Avand aceasta sensibilitate de piele, te sfatuiesc sa NU te expui la soare deloc, fiindca riscul sa faci cancer de piele, este mare, la tine, alunitele confirmand acest lucru.

| Andrei77722 explică (pentru Violleta2022):

Am înțeles, mulțumesc frumos!
Nu prea stau la soare ca lucrez într-o fabrica și stau mai tot timpul ferit de soare.o sa merg la un dermatolog când ajung in tara.