| anonim_4396 a întrebat:

Salut, e ceva anormal ca la 22 de ani sa nu aiba niciun prieten/prietena, sa nu țină legătura cu nimeni? Nu ma văd bun de nimic nici măcar un loc de munca nu găsesc

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Man pe rand, un loc de munca? ai cautat si?

| SilentRain a răspuns:

Bate palma aici, sa știi ca nu ești singurul cu "probleme" de genul
Dacă ai probleme de socializare&integrare vezi un pisholog, și apoi un job
La servici poți sa te împrietenești cu multa lume

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Ajunge daca depui cv-uri la toate firmele din zona care sunt in cautare de muncitori, si iti gasesti ceva.
Psihologul greu te poate ajuta la probleme de socializare, degeaba stii teoria daca nu stii practica(cazul meu). Daca n-ai prieteni pana la 22, nu o sa ai nici mai incolo.
la servici poti da de tot feluri de caractere, e mai bine sa ramai "rezervat" sa nu dai prea multe detalii despre tine.
Trebuie sa-ti schimbi atitudinea, fii mai indiferent. Se poate trai si singur.
Vremea "familistiilor" cum era inainte de 90` a apus de mult. Cunosc foarte multi/multe fara parteneri/e, fara copii si la 40 de ani, nu 20+ laughing.La noi in Romania fiind mai in est, valul asta de mentalitate ne-a atins mai tarziu, in vest deja este ceva comun de decenii.
Dar ma intreb ce se va alege de viitorul omenirii.

| Xmen22 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce faci sărbătoare sau in timpul liber?
Eu nu as putea sa trăiesc de unul singur toată viața mea destul am fost pana acum, imi e teama sa nu ajung la 40 tot așa, deja simt ca imi pierd controlul de pe acum, sa nu ajung vreun om fără discernământ

| MPersephone a răspuns:

Tu detii controlul vietii tale. Poti sa stai asa si sa iti plangi de mila, sau sa schimbi ceva. O iei incet, pas cu pas, iti gasesti un job, unde iti faci prieteni. Si asa inveti ce inseamna viata.

| Xmen22 a răspuns (pentru MPersephone):

Ma gândeam sa plec in uk in constructii, dar nu stiu

| RAY a răspuns (pentru Xmen22):

Stii limba?

| Xmen22 a răspuns (pentru RAY):

Nu ma duc la romani