| Stefan_Winter_1990 a întrebat:

Eu imi sustin lucrarea de licenta anul acesta si pentru cei care au trecut prin asta banuiesc ca stiu ce sunt alea referinte. Eu am tradus in engleza in romana mot-a-mot totul si nu prea am la ce sa fac referinta decat la documente intregi si nu am nimic luat cuvant cu cuvant de undeva in romana. Daca nu pun referintele jos in pagina oare este o problema grava?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca sunt tipicarii profesorii poate sa conteze foarte mult la nota... denota ca nu te ai documentat deloc si ai copiat.

| mixxjim a răspuns:

In lucrarea in limba engleza pe care ai tradus-o nu sunt referinte? Le pui pe alea din documentul in engleza, numai ca trebuie sa verifici daca au fost traduse in limba romana, caz in care pui denumirea in limba romana si trebuie sa si verifici ca textul din lucrarea ta sa fie acelasi cu cel din traducere. Altfel pui titlul referintei in engleza. Trebuie puse, stii ce "tocilari" sunt profii laughing Acum depinde si unde esti student, uneori scad din nota daca nu sunt referinte, stii probema cu plagiatura - care oricum te-a cuprins total happy