| alexandrunaj a întrebat:

Salut.Eu sunt o fire care judeca aspru anumite lucruri, nu imi e jena sa ma iau la cearta etc.Problema e ca m-am cam certat cu mai multe persoane ( de la traversatul strazii neregulamentar, certuri in trafic pana la faptul ca angajatii unui magazin stateau degeaba in loc sa ajute clientii),o vorba spune ca roata se intoarce,prin urmare s-ar putea ca intr-o zi sa am nevoie de ei,se poate sa ma refuze in asi indeplini datoria? De exemplu am nevoie de un gardian din parc pentru a rezolva in mod diplomatic niste derbedei, este posibil ca acel angajat sa refuze in a ma ajuta(desi este ilegal)? Cam cat timp o persoana retine fata cuiva, dupa 3 luni mai poate face legatura intre cel cu care s-a certat si cel din fata lui?

5 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Iti faci prea multe griji... Daca te tine minte atunci iti poti cere scuze si gata, nu e mare lucru.

Nu cred ca sunt chiar atat de absurzi incat sa tina ura pe tine si sa nu te ajute.

Este doar parerea mea.

| Idkidk a răspuns:

Eşti ca mine, ard repede.

Fii tu însăţi! Să te accepte cum eşti! Cine te iubeşte, să te accepte! Da? Nu te lăsa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La asta cu roata se întoarce, da, este reală, dacă tu te iei de oameni din orice și fără motiv puternic, adică până la urmă nici tu nu ești perfect ca să poți să te iei de orice mic defect al altui om, o să vină o zi în care cineva se va lua și el de tine și asta ai spune, nu-i nimic, dar să nu fie într-o zi în care nu te așteptai sau într-o zi în care să-ți facă rău ție, personal, spiritual. Ceea ce vreau să subliniez este că poate ar trebui să mai treci peste defectele altora și să nu te mai iei de oameni, doar dacă situația este critică și atunci chiar trebuie să intervii (să te aperi, să-ți susții punctul de vedere, să chiar trebuie să-i spui adevărul cuiva). Dar nu abuza de chestia asta, eu una chiar am o opinie despre oamenii care cred că sunt sinceri dar într-un mod vehement și necontrolat, pentru mine sunt doar nesimțiți care nu pot să tacă.

Eu țin să cred că sinceritatea izvorăște din interior și apoi se extinde la exterior. Țin să cred că un om nu are dreptul să-i spună adevărul altui om (chiar și de ar fi cel mai prost de pe fața pământului) până el cel care deschide gura nu știe totul despre el și nu și-a disecat și analizat mai întâi propriile defecte, dureri și demoni, de aici concluzia mea :

DACĂ NOI NE-AM CUNOAȘTE PE NOI, DACĂ NOI AM VEDEA AL DRACULUI DE OBIECTIV CE ZACE ÎN NOI, CREDE-MĂ CĂ NOI, NU AM MAI AVEA TUPEUL SĂ DESCHIDEM GURA ȘI SĂ VORBIM DESPRE DEFECTELE/DEMONII ALTORA. AM FI PREA OCUPAȚI ȘI RUȘINAȚI DE PROPRIILE DEFECTE ȘI DEMONI.

| ubox7007 a răspuns:

Daca refuza sa te ajute nu este ilegal, pentru ca sunt multe portite. Da, ar trebui sa ti mai pentru tine ceea ce gandesti si sa te analizezi, nu sa mergi sa urlii tot ce nu iti convine, pana la urma nu vrei sa fi o scorpie sau o persoana care cum gandeste ceva zbiara acel lucru la altii. Invata sa te controlezi, caci tu castigi.

| BadAngel3 a răspuns:

Mno, sincer, eu daca as avea,, norocul,, sa dau peste tine, probabil ( nu probabil, mai mult ca sigur ) te-as crede un psihopat. As crede ca esti mult prea plin de tine si ne consideri pe toti sub nivelul tau. Orice ai face si ai spune, lumea nu o sa isi schimbe rotatia din cauza ta. Si in plus, nu vrei sa fii ignorat si refugiat de toata lumea. Tine putin mai mult pentru tine. Fa ceva bun cu viata ta si nu ii baga in seama pe ceilalti. Te consumi prea tare.