| Wordofthat999999 a întrebat:

In ultima vreme simt ca nu mai pot face fata anumitor situatii, gen ca stau cu ai mei in casa sau teama de oameni sa zic asa, viata mea e plictisitoare m-am scarbit foarte mult aproape de societatea asta aroganta plina de cocalari, tigani ma rog unii care sunt nesimtiti, pitiponceala asta..., m-am scarbit total, nici cu familia nu ma mai inteleg, mama ma enervează si tata numai rezist de asta vreau sa mut din tara asta numai suport nimic, nici sistemul asta jalnic si pacat de tara asta frumoasa dar civilizatia este la pamant e condusa foarte prost, abia astept sa termin cu bacalaureat,-ul cu tot si peste un an doi sa plec din tara, sincer nu stiu daca ma intelege cineva dar aici totul este coruptie, de exemplu o persoana bogata comite un jaf, viol sau o crima dar persoanei care i-a facut rau nu isi castiga dreptatea, de ce? Pentru ca baietasul avea bani... ei bine cam asta se intampla aici si nu vreau sa lucrez in acest sistem fals, opinia voastra care este?

6 răspunsuri:
| moshulica a răspuns:

O sa risc sa te supar cu parerea mea.
Descrierea ta este corecta in oarecare masura. Daca insa te vei uita atent la oamenii din jur ma tem ca vei constata ca, in general, necivilizati si inculti sunt cei de varsta ta si nitel mai mari, nu cei trecuti de 40-45 de ani, educati inainte de '89. Zici tu ca civilizatia e la pamant. E normal daca marea majoritate a tinerilor sunt de o incultura greu de imaginat pentru niste absolventi de liceu. Tu mai ai putin si termini liceul. O sa iei oare bac-ul? Eu ma indoiesc... prima ta fraza e scrisa pe 16 randuri si contine niste greseli care nu prea cred ca vin de la neatentie la tastare.
Viata ta e plictisitoare, zici. Cu ce incerci s-o umpli? Cate ore pe zi iti ocupa studiul? Ce carti citesti in timpul care iti mai ramane?
Nu te mai intelegi cu parintii dar tu nu ai nicio vina? Ai incercat sa tii cont si de ceea ce vor ei de la tine sau vrei doar ca ei sa faca ceea ce vrei tu?
Desigur, poti opta pentru parasirea Romaniei dar ce vei aduce tu tarii in care vei merge? Vorbesti limba tarii in care vei merge? Cu ce te vei indeletnici acolo? Cum iti vei castiga existenta in mod cinstit?
Daca esti cu adevarat om serios, corect, educat, cu o meserie pe care o practici cu pricepere, vei gasi si aici colective de munca civilizate, ba chiar si un salariu decent. Asta presupune insa multa munca acum si in facultate. Daca vrei s-o depui acum, cand e neaparata nevoie de ea, vei ajunge in curand sa fii multumit de viata pe care o duci, aici sau oriunde in alta parte.

| gd001 a răspuns:

Aceeasi opinie. Sistem corupt. Faci o facultate degeaba. Dar daca toti fugim de rasponsabilitati oare o sa se schimbe ceva? Iar in legatura cu ai tai: schimbati un pic gandirea. Incearca sa gandesti pozitiv sa lasi de la tine. Te-ai gandit ca poate ti-ai format o parere gresita si ca actionezi doar la nervi fara a mai gandi lucrurile. Oare mama si tata chiar iti vreau raul? Si eu am trecut prin ce treci tu... cred ca toata lumea a trecut. e varsta. Important e sa fii tolerant sa iti intelegi aproapele. Fi tu binele pe care vrei sa il vezi in altii. In legatura cu etniile gandeste-te ca nimeni nu si-a ales sa fie tigan, nimeni nu si-a ales parintii. Tu ce ai fii facut daca te-ai fii nascut intr-o familie de tigani? Ai mai gandi asa lucrurile? Schimbati perceptia si fa tu schimbarea aceea care vrei sa o vezi in lume. Pe altii nu o sa ii poti schimba dar cu siguranta te poti schimba pe tine. O viata faina sa ai!

| Wordofthat999999 explică (pentru gd001):

Multumesc, dar am precizat ca "unii" deci nu m.am referit la toti tiganii si ce naiba sa mai schimbam? Nu ai ce schimba nimic eu nu am nicio putere pentru a schimba acest sistem laughing si cu părinții da nu am nimic cu ei dar tot același situații rele am cu ei si asa ca as rezolva ceva sa raman toata viata cu ei? Nimic normal, nu stau cu mainile in san, vreau sa realizez ceva si sa ii ajut, daca raman aici nu fac nimic de asta vreau sa plec si sa-i ajut si pe ei si voi fi mai linistita singura, deci problema rezolvata.

| gd001 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Nu o sa ramai oricum toata viata cu ei. O sa vezi ca o sa le duci dorul. O sa ai propria ta familie. Si o sa ii ajuti. Dar in timp. Mai bucurate de viata asta cat inca esti in scoala si nu muncesti. Ca apoi 30-40 de ani o sa tot muncesti pentru bani.

| Wordofthat999999 explică (pentru gd001):

Ok multumesc de sfaturi dar din pacate nu pot, am niste probleme in familie si trebuie sa fac ceva.

| gd001 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Tu stii cel mai bine. Eu vorbec din exterior.