| DanielPH a întrebat:

Intamplarea asta ciudata s-a petrecut acum cateva ore, va rog sa va dati cu parerea:
Pe la ora 21:30 am iesit la o cafea la termos cu un amic pe strazile satului. Satul era plin de copii, masini, adulti, etc... La un moment dat, pe la lasarea intunericului, trecand pe langa o balta aflata in pustietate, nicio casa pe o raza de 300 de metri, auzim in apa un sunet de animal, parea o oaie ce behaia epuizata. Am zis ca-i vreun animal aflat in apa si am hotarat sa mergem sa-l salvam. Am aprins luminile la telefoane si am plecat dupa animal, lasand termosul pe iarba, la 2-3 metri de sosea. Ajunsi acolo, nu se mai auzea nimic, nu vedeam niciun animal, apa era linistita, nicio unda pe ea, nimic. Apoi a inceput sa strige iar, pe partea opusa a baltii, ajungand acolo, eu auzeam animalul in lanul de porumb de langa lac, amicul meu auzea animalul intr-o curte parasita, unde nu era decat o structura din capriori a unei case ce a ars, apoi auzeam animalul in fata noastra, insa nu era absolut nimic acolo. A, da si termosul a disparut. laughing Trebuia sa mentionez asta, caci inca aveam cafea in el si m-a suparat treaba asta. rolling on the floor La intoarcere, satul era pustiu, cu toate ca strazile erau pline de copii pana pe la ora 00:30 si ceasul nu batea ora 23.
Cum explicati sunetele acestea? Il auzeam foarte des in apa, cu toate ca in apa nu era nimic, il auzeam apoi in diferite locuri, fara sa auzim zgomote de pasi, fosnete sau macar o trosnitura. Epuizand logica, ne-am rezumat la paranormal, stiti ceva superstitii, povesti, intamplari asemanatoare? Puteti veni cu vreo explicatie, fie ea cat de ciudata?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă a dispărut termosul, era o fantomă dornică de o gură de cafea.
Așa sunt superstiții din bătrâni. Pe lacuri bântuie iele. Sunt spirite feminine. Iele vine de la ialo, în slavonă lac. Ialomița este zona, țara cu lacuri. Ele sunt amăgitoare, exact așa cum au procedat cu voi, v-au plimbat pe acolo și nu le-ați întâlnit totuși.
Se mai întâmplă și altceva. Eu în locul vostru aș fi pus telefoanele în modul înregistrare, să constat dacă nu avem o halucinație colectivă. Eu zic să mai mergeți pe acolo, cam la aceeași oră, să vedeți dacă fenomenul nu se repetă. În plus, există o anumită afinitate între astfel de fenomene și unii oameni. Astfel cel puțin unul din voi are ceea ce se cheamă calități de medium, adică poate fi intermediar între cele două lumi.
A doua zi dimineață aș fi căutat termosul pe lumină în zonă, să văd dacă nu am încurcat locul.
Dar sunt spirite care sunt în stare să miște și obiectele din loc.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Ți-a mâncat animalul termosul.

Poate chiar a fost ceva "paranormal", nu excludem aceasta posibilitate, căci sunt multe enigme în lume happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, interesantă fază. Eu nu vreau să mă adâncesc în tenebrele paranormalului şi nici nu prea mă pricep. Cel mai bine îţi recomand să-l contactezi pe Paul Dadrian, cel care postează clipuri cu conţinut de genul pe YouTube şi să-i relatezi întâmplarea. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti l-a furat animalul flamand care fugea de locu unde ai luminat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o ipoteza conform careia lumea e o simulare pa calculator. Intamplari ca cea descrisa de tine ar fi erori ale simularii.

| Valentina8 a răspuns:

Sigur a fost un plan bine organizat in ati fura termosul laughing

Răspuns utilizator avertizat