| Anccca a întrebat:

Salut mă numesc Anca. Am douăzeci şi unu de ani, Am terminat liceul Tehnologic Spiru Haret. Este un liceu slab, am intrat cu media cinci şi ceva. Nu mi-a plăcut deloc acest liceu, în primul rînd voiam la liceul de artă, am suferit mult că am ajuns la liceul tehnologic ştiind situația că dacă intru acolo nu voi putea să-mi iau bacalaureat. Ştiam că fără bacaluareat nu îmi voi putea avea loc de muncă. Îmi doream la stat să lucrez având informații despre sistemul privat. Din zisul altora că lucrez peste oră, că uneori nu îți iei întregul salariu, că poți fi dată afară dacă îi se pune pata pe tine şeful (asta în cel mai rău caz )
Am regretat şi cam asta a fost cu terminarea liceului tehnologic. Am avut şi o parte bună al acestui liceu o diplomă ( croitorie ) şi pot oricând să mă angajez, însă există o problemă toți privați îşi doresc experință în domeniul respectiv.
Cum încep ceva să fac experință dacă nimeni nu te primeşte. E clar că nu poți avea experință când ai terminat liceul E clar că nu îl intersează pe afaceristul de acest tânăr. Acesta este opinia mea. Ştiu că sunt programe pentru tineri să-şi găsească loc de muncă, pănă la urmă multă vorbă şi puține fapte. Într-un fel îl înțeleg şi pe afaceristul că poate pierde cu tine bani mulți,clienți. Vă dau un exemplu : afaceristul angajează o tânără ca recepționeră. În ziua respectivă trebuie să plece o familie camera şi hotelul. Rolul ei este să se informeze inainte că familia x părăseşte hotelul, pe urmă să pregatească bulentinele şi ce mai e acolo. Vine familia şi poate uită să-şi ceară bulentinul, iar tu la fel,familia respectivă pleaca în țara lui şi se trezeşte omul respectiv la vamă că si-a uitat bulentinul. Clientul nu se va mai duce niciodată la acest hotel şi va spune şi la alți. Patronul îşi pierde clientii din cauza a unuia care nu are experință. Da sunt şi afacerist care işi doresc să-l ajute pe tănărul, dar se gândeşte de o mie de ori dacă îl angajeze/angajeaza
Nu riscă statul cu tinerii care nu şi-a luat bacul, ce să mai vorbim de privati.
Să mai vorbim despre oameni cu handicapuri?
Au o pensie de handicap de mizerie
Voi ce părere aveți şi dacă să merită să rămâi în țară?

Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

Salut Anca! Se merita sa ramai in tara daca ai bac-ul, poti da la politie la Campina si iesi Politist/a, un loc de munca stabil. Cunosc cateva persoane si cu bac si facultate si lucreaza la carefour laughing..ca nu te angajeaza nimeni in tara asta, se cere experienta peste tot si pe relatii.
Fara bac poti lucra ca ospatarita ca nu se cere experienta. Eu incerc sa imi iau bac-ul ca sa dau la politie. Multi mai pleaca in Germania/Anglia castigand mai multi bani si cu ce folos? Daca nu se pune ca vechime sa poti iesi la pensie si cu ce folos? Sa muncesti toata viata in alta tara si la batranete ce faci?

1 răspuns:
| Anccca explică:

Asa e aici mare dreptate!