| salutmacheamaGeorge a întrebat:

Ma numesc George, am 14 ani, 1, 77-1,78h, si 78kg.As vrea sa ma apuc de sala dar nu stiu ce sa fac mai intai, sa slabesc sau sa ma apuc direct de fiare.Trebuie sa mentionez si ca am un metabolism cam lent.In trecut am facut diferite sporturi(karate, basket, inot...), deci am cateva grupe de muschi formate(ex; pieptul) dar toate sunt acoprite de grasime, si nu va ganditi ca sunt la modul ca imi atarna suncile.Nu! Doar ca as vrea sa fiu mai Slim, chiar daca asa avea talii mai mici ca acum, dar sa nu mai fiu nevoit sa sug burta cand sunt imbracat la camasa(pentru a-mi iesi in evidenta pieptul)etc. Orice raspuns imi va fi de mare ajutor si voi tine cont de el.(in special mi-as dori o mica dieta si un programas de slabit sau de sala, depinde de ce o fi nevoie. ca deocamdata sunt nedumerit pentru a lua singur o decizie). Multumesc! Hristos A Inviat!

1 răspuns:
| WaterDrop a răspuns:

14 ani nu este chiar varsta ideala pentru sala, poate doar daca vrei sa faci cardio deoarece iti poate manca din crestere. Ai putea sa faci tenis sau orice alt sport, iar legat de capitolul sala poti opta pentru cardio si greutati mici-medii, nimic care sa-ti mareasca masa musculara exagerat. Regimul alimentar trebuie tinut toata viata de aceea scoate`ti din cap cuvantul "regim" si inlocuieste`l cu "mod de viata sanatos". Orice vei face pe termen scurt va duce pe viitor la regres (adica te vei ingrasa iar daca nu te tii de treaba )