| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Ma poate ajuta cineva sa imi spuna ce înseamnă "monotonia"v-as fi recunoscător

6 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Ceva ce este plictisitor.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Adică lipsă de varietate sau, în alte cuvinte, repetiție.

| Marjuddjeje a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Poti fi mai explicit te rog sau sa imi dai niste exemple, Mulțumesc

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Marjuddjeje):

Pentru a pricepe mai bine un cuvânt, e bine să te uiți la etimologia lui. Monotonie vine din greacă, de la "monos" (care înseamnă singur, unul, care în monoteism, de exemplu) și "tonos" (care în unele cazuri se referă la accent, dar aici e vorba de ritm, de note). E ca și cum ai tot apăsa clapa unui pian la nesfârșit - că tot era vorba de muzică. E monoton.

| Marjuddjeje a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Tot nu inteleg scuze =(

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uniformitate plictisitoare, lipsa de varietate gen faci aceleași chestii, ai aceeasi rutina a acțiunile lor tale cotidiene.