| Difference a întrebat:

Numele meu e Robert, am 18 ani si o oarecare problema. Nu prea stiu ce nu e in regula cu mine din punct de vedere 'sentimental' ca sa zic asa. Problema este ca nu sunt capabil sa ma implic intr-o relatie, sau cel putin nu sunt in stare sa-i spun cuiva ca il plac si eu la randul meu. Acum vorbind fara cea mai mica lipsa de modestie, numai in clasa am vreo 7 sau 8 colege la care se vede clar pe ele ca sunt atrase de mine, daca nu de caracter, atunci de aspect (nu ca ar fi ceva neinregula cu caracterul meu, sunt un om foarte glumet, ajut cand pot dar cred ca am si un oarecare defect, ma enerveaza prostia, iar in ziua de azi cum asta este trasatura dominanta a multora, tind sa par putin 'inganfat' in prezenta prostilor, desi nu sunt deloc).
Am ajuns in stadiul in care una din ele cred ca as putea s-o fac sa se culce cu mine, fara sa avem o relatie. Chestia este ca fata mi se pare chiar simpatica, e destul de frumoasa, in interiorul meu simt ca imi place de ea si ca mi-as dori o relatie cu ea, e clar ca si ea isi doreste asta, dar tot nu sunt in stare sa o spun.
Cred ca stiu oarecum de unde vine problema....in capul meu daca iti arati sentimentele fata de cineva devi slab, lucru care iti dezvaluie si punctele tale slabe, de care alti pot profita. Probabil gresesc si pentru ca sunt influentat de parerile celor din jur, iar daca o anumita fata imi place, nu stiu cum se face dar automat cunosc alta fata care nu o suporta pe cealalta, iar gandul ca as fi cu prima si a doua ar comenta non stop m-ar enerva.
Cateodata imi vine sa ma duc pur si simplu la cate o fata care ma place si in interiorul meu stiu ca si eu o plac si sa o sarut pur si simplu, cred ca ar fi cea mai buna solutie... dar orgoliul asta de **** si gandurile astea ma omoara pe dinauntru.
Ceva idei?

Răspuns Câştigător
| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau. Sa nu-ti fie frica sa arati cine esti. Te-ai educat, te-ai mobilat pe tine, ai acumulat. Acum, a venit timpul sa arati si altora ce vrei, stii si poti.
Iar asta este cea mai grea parte : sa incasezi feed-backurile.
Dar, sub nici un motiv sa nu-ti fie frica. De nimic. Ai de invatat din orice fel de experiente, si vei merge inainte.
Ai insa grija pe unde calci, sa nu ranesti pe nimeni.

Drum bun in viata iti doresc.

4 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Incearca sa o cunosti mai mult,ai zis ca vrei o relatie serioasa,nu? Ai mai multa rabdare,daca iti place,iti zic ca o sa se merite. Nu e neaparat sa ii zici ce simti pentru ea,ci sa ii arati, si asta nu te face deloc mai slab. Pe parcursul relatiei o sa te deschizi fata de ea, o sa iti fie mai usor sa vorbesti cu ea despre ce simti, doar ai rabdare, si fii optimist.

| RecKinul a răspuns:

Incearca sa fii mai responsabil. Nu te juca pursisinplu cu sentimentele fetelor. La varsta adolescentei toti suntem mai vulnerabili unii(unele) chiar au ajuns sa se sinucida, deci nu te juca cu sentimentele altora(alteia). Degeaba i-ti place una care e frumoasa daca nu poti avea incredere in ea. Frumusetea fizica e ceva trecator, e o capcana, cele mai importante mai importante calitati sunt fidelitatea si seriozitatea.

| mona a răspuns:

Cand vei intalni persoana potrivita vei vedea ca toate problemele tale sentimentale vor disparea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vrei să fi cu adevărat fericit renunță la gândurile pe care le ai.Nu poți fugi la nesfârșit, nu îți dai seama? te vei îndrăgosti la un moment dat de o fată și poate vei conștientiza asta iar dacă nu, vei produce multă suferință prin încăpățânarea asta...nu poți să gândești independent de părerile prietenilor tăi? toți băieți declară că vor fete cuminți dar de umblat tot după.....umblă.Nu o să fi sigur că ceva va merge bine sau nu iar dacă nu îți faci curaj nu ai de unde ști.
Mai întâi de toate asigură-te că acea fată este așa cum vrei și apoi vezi ce faci. Dacă iubești o fată nu trebuie neapărat să spui, doar dă-i de înțeles...