| Hyperion7 a întrebat:

Salut!
Sa nu fi văzut eu oare acest mesaj sau el,de fapt, a fost implementat de curând?
"ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău."

Îl găsiți în categoria linksharing.

Și o altă întrebare, credeți că are vreun impact asupra utilizatorilor acest mesaj?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil ca nu are.
Dar TPU are acoperire legala.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca era de mult pe site.Cand mi-am facut eu cont prin februarie, era.Majoritatea userilor nu cunosc cum functioneaza siteul deoarece nu citesc la categoria intrebari frecvente etc.

Apropo de asta, f i l e l i s t se inchide. laughing Asa ca beware pentru pasionati.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru dullcat):

Update. f i l e l i s t nu se mai inchide. big grin

| relian a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Dar cand s-a inchis, ori intentie? Eu de cand am, nu stiu sa il fi inchis careva si il am de ani buni.
Ce am spus mai sus despre ei era vorba, pe ei i-au dat statu in judecata acum citiva ani, dar au ciastigat, nu au avut ce le face.

| relian a răspuns:

Treb sa stii cei aia piraterie, asta sa poti spune ceva.Bine acum romanii fac pe ei cand aud chestii de genul asta, websituriele te blocheaza doar daca aduci vorba, desi nu e nimic piraterie, banui ca fiecare intelege ce doreste, dar adevarul este doar unu singur.

E piraterie, atunci cand iei ceva al altlcuiva si pe baza lui faci tu bani, asta inseamna piraterie.
Daca iei ceva al altcuiva de pe internet si doar te folosesti tu de el, fara sa vinzi, e perfect legal.

Deci despre ce povesti vorbesti? Sint websiteuri care au fost date in judecata, banui ca si cei care i-au dat in judecata, avocatii alora, or fi fost genul ala popieri laughing ca altceva nu pot sa spun, asa ca au pierdut, pentru ca cel care judeca stie ce spune legea.

Un exemplu este webistele ala ce are de toate, asta moca, deci oamenii nu vind nimic, dar au fost dati in judecata de statul roman laughing va dati seama guvernatii romani de cine is reprezentati laughing de specialistii lui peste prajit.

Bineinteles ca au pierdut, aia isi continua activitatea linistiti.Statu cand a vazut asa, lea interzis, nu stiu pe ce motiv, au invocat ei unu, doar sa nu moara sufocati de oftica laughing lea interzis sa foloseasca.ro dar in rest oamenii is acolo pe felie.

Youtube, iti da voie sa downloadezi orice, de ce? Pt ca este legal, ei te lasa, tu daca vinzi ce iei si esti prins, se numeste piraterie.
Daca iei si folosesti doar pentru tine, este perfect legal.

Sint tari totusi, in UE asa cum e Germania, la care nu mai exista democartie, nici macar pe internet.
Guvernul obliga toate companiile furnizoare de internet sa raporteze pe toti cei care downloadeaza ceva de pe internet laughing mai ales filme, muzica, apoi iti trimite amenda acasa, cu avertisment, daca continui te bagam la racoare laughing asa ceva nu mai vezi, sa mai intimplat pe vremea nazistilor.

Asa e cand la putere ajung comunistii, pentru ca de fapt in majoritatea tarilor din lume, astia is la putere, comunistii, desi au alt nume, ei aia sunt, comunisti dictatori.

Unde sunt eu in SUA nu-i problema, eu am downloadat sute de filme, melodii, cred ca peste 1 mie de filme daca nu mai mult, n-are nimeni treaba cu tine.

Cum am spus, atit timp cit folosesti doar tu acele materiale, e perfect legal.
Dar in RO si UE e deja dictatura, e din ce in ce mai rau. Oamenii tac, nu spun nimic, multi pentru ca nu stiu sa interpreteze legea, aia fac legi care le inteleg putina lume, cred ca stiti cu totii cum is formulate legile laughing sa le priceapa doar aia care le-au dat, omu de rind sa nu cumva sa stie, lasa ca stim noi si pentru voi, asa spun guvernantii din RO si UE.

| TheGentleman a răspuns (pentru relian):

Youtube te lasă doar dacă ai premium, adică le plătești abonament. Orice aplicație terță (și am folosit destule) nu este dezvoltată sau susținută în vreun fel de Youtube și merg până nu mai merg, tocmai fiindcă YT le blochează, cum fac mai nou și cu cei care au AdBlocker

| relian a răspuns (pentru TheGentleman):

Nu stiu despre ce dsesene animate vorbesti tu, eu nu platesc nimic, iau ce doresc de pe Youtube, nu stiu ce basme spui.
Poate ca voi sinteti in RO, cum am spus va lucra aia in voi de varza laughing Va da numa ce vor ei.
Stiu ca am fost in RO si cand voiam sa ma conectez aici, nu ma lasa laughing niste dictatori, Nu stiu ce internet mai e, daca nu lasa liber sa aleaga omu ce vrea sa vada, sa stiu si eu acceseze.

| J0B0MAT a răspuns:

Ar fi vorba de materiale protejate de drepturi de autor.Filme, poze profesionale, cărți protejate de drepturi de autor, alte materiale pentru care autorul nu permite distribuirea.

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Are, din moment ce majoritatea site-urilor de torente se închid.

| Simpatic a răspuns (pentru TheGentleman):

FileLLLIst nu se inchide din acest motiv, a scris adminul acolo care sunt motivele
Am scris gresit mai sus numele acelui tor3nt dintr-un motiv cunoscut si anume cenzurarea numelor lor pe acest site

| Cristi9997 a răspuns:

Da are, da nu asupra. Stai linistit. Ca unii de pe TPU m-au raportat chiar si pe mine. Asta e al 100-lea cont.
aceste personaje(sa nu le zic babe sarite de pe fix deoarece par tãran)reclama banalitati dupa incep sa se planga tot de lege ca nu isi face treaba in cazuri foarte grave.