| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat si am o mica, mare problema. Când sunt prin oras cu un prieten sau mai multi eu sunt tacut... aproape ca nu scot nici o vorba. Sunt un baiat timid de 14 ani... nu stiu ce sa fac ca sa mai scot si eu o vorba.
Cand o sa fiu cu o fata nu vreau sa o scot in oras iar pe drum sa nu vorbim...
Poate imi dati voi idei ca sa socializez mai mult cu cel de langa mine.

Răspuns Câştigător
| OmniSpirit a răspuns:

Iti este frica sa arati cine esti si sa iti lasi libera personalitatea.
Iti este frica de ce vor spune unii si altii si de cum vor reactiona asupra ta.

Pastreaza bunul simt si respectul sa fie la ordinea zilei asta este important. Si daca nu esti genul in a vorbi mult si prost sa stii ca este ceva frumos si rar in lumea asta.
Este foarte posibil sa nu te simti in largul tau in zona ta de confort atunci cand te intalnesti cu acele persoane.

Te-ai intrebat rezoneaza cu mine acesti oameni ma simt bine in pielea mea?
Ce iti spui cand te uiti in oglinda?

Sfatul meu este sa iti pui aceste intrebari mai des si sa nu iti fie teama sa aplici solutiile.
Mai bine vorbesti cand trebuie decat sa te afli ca musca in lapte.

Am fost si eu ca si tine, si motivul a fost ca acei oameni nu rezonau cu mine.
Apoi am realizat ca eu sunt unic in felul meu de a fi. Iar frica de a fi Tu insuti nu isi are rostul.
Este mai bine sa stii cu cine discuti decat sa nu spui o vorba doar de teama ca celuilalt nu ii va place ce va auzi. Va fi strict problema lui/ei.

Asculta ce anume se discuta si fi natural in discutii,
Ce ai de pierdut? Fi fara teama!

Hai Curaj si Capul sus!

1 răspuns:
| R0R0 a răspuns:

Trebuie sa ai curaj sa iti exprimi propriile idei si sentimente.NU iti da nimeni in cap.Din contră, vei fi apreciat.Majoritatea oamenilor afirmă ca cei care tac nu stiu sa vorbeasca.Total neadevarat.Sunt sigura ca stii sa te exprimi, deci arata-le si lor asta.
Bafta!