| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o situatie destul de ciudata, a inceput ieri fosta iubita a unui prieten de al meu sa vorbeasca cu mine pe facebook si imi zicea la inceput ca e suparata si chestii de astea si eu inceracm sa o ajut. Totul ok, dar incepe sa mi se para ca se da ma mine in mod subtil si nu numai, la inceput am zis ca mi se pare, dar mai recent a inceput sa tot puna pupici si inimioare dupa aproape tot ce scrie si e cam ciudat. Si mi-a si zis "de ce nu spui nimic dupa ce zic ceva dragut?".
Problema e ca eu nu vreau sa fiu cu ea, e si ciudat pentru ca a fost iubita prietenului meu si s-au despartit acum cateva zile, dar si trecatd peste asta tot n-as vrea pentru ca il auzeam mereu cum se plange de cat de streasanta e si acum mi-am dat si eu seama ca avea dreptate. Adica mi se pare ca se victimizeaza in ultimul hal, are asa impresia ca toata lumea e impotriva ei, toata lumea are ceva cu ea, nimanui nu-i pasa si isi schimba si starile foarte repede, o data eram cu ei doi cand erau impreuna, vorbeam toti, totul era ok si dintr-o data nu stiu ce zisese el (nu era nimic anormal, nici macar o gluma, pur si simplu discutie normala) si ea s-a suparat si a plecat si n-am mai vorbit cu el nu stiu cat timp. V-am spus asta ca sa intelegeti de ce zic ca e stresanta. Acum am doua intrebari:
1.Toate fetele sunt asa? Daca da, muritul singur nu mi se mai pare o optiune atat de rea.
2.Cum as putea sa-i zic cat mai subtil ca nu imi place de ea pentru ca incepe sa ma streseze si pe mine, adica imi pare rau pentru ea ca e trista, dar vrea foarte mult timp atentie, pe care eu n-as putea sa i-o dau in fiecare zi.

4 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Nu toate sunt la fel, este adevărat că sunt și astea disperate după atenție și răsfățate. Primesc puțină atenție și gata, se dau în spectacol.
Îi spui direct să te lase în pace, dacă eviți să îi spui adevărul o să își facă speranțe.

| SkyPilot a răspuns:

Nu, nu sunt toate fetele asa.
Nu e o idee buna sa te cuplezi cu ea, prietenului tau nu i-ar conveni chiar daca el a pus capat relatiei. Ar arata destul de rau sa te bagi tu imediat.
Ai multe optiuni. Ii raspunzi rar sau de loc si spui ca esti ocupat. Sau ii spui ca ai o prietena. Sau ii spui sa nu se ataseze de tine pentru ca tu nu esti pregatit sa ai o relatie.

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

M-am gandit si eu sa-i raspund mai rar sau deloc, dar ma tem de ce si-ar putea face, ca e cam nebuna, mi-a aratat o poza cu cum s-a taiat cu lama pe tot antebtratul sambata asta si nici faza cu prietena falsa nu cred ca ar merge pentru ca cunoaste oarecum prieteni de-ai mei si ar putea sa ii intrebe, ultima idee e destul de buna. Oricum nu se pune problema sa fiu cu ea, dupa cum am mai spus, e nebuna. Ideea e ca daca o abandonezi acum iesi rau, daca ai fi cu ea tot rau iesi pana la uram, asta patesti cand vrei sa ajuti oamenii... Acum ma tem doar sa nu faca vreo tampenie.

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu ai spus din prima despre taiat? Deja problema este la cu totul alt nivel. Nu e stressanta, e deranjata. Oamenii astia nu au parinti care sa observe ce se intampla si sa isi duca copiii la psiholog? Sunt destul de multi asa pe TPU.
Clar ca trebuie sa stai departe de ea si sa nici nu discuti prea mult cu ea. Ce isi face isi face sigura, nu datorita tie.
Oricum raspunde-i mai rar si limiteaza in timp conversatia ca sa nu ii dai prea multe sperante.
Prietena ar merge, poti spune ca aveti o relatie la distanta si va vedeti rar, de aia nu o stie nimeni.