| anormallu a întrebat:

Sunt nou in comunitatea TPU si as avea nevoie de putin ajutor de la voi.
eu am 26 ani iubita mea 22 si suntem impreuna de 1 an jumate.
i-am cunoscut parintii, ne intelegem bine, ea a primit o bursa de studii in Germania pentru 6 luni. Odata cu plecarea ei acolo parintii ei au inceput sa faca presiuni asupra ei, in legatura cu viitorul nostru impreuna, motivul fiind difernta de studii dintre noi eu am terminat liceul nu am dat bacul din motive personale iar ea este la facultate.
o iubesc foarte mult, si stiu ca si ea ma iubeste la fel, dar de cand a plecat a inceput sa se lase influentata de parintii ei.
inrebarea mea este :
ce sa putea sa fac sa o conving sa nu se mai lase influentata asa usor?
multumesc. astept raspunsuri

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las-o asa! Daca TE IUBEA, gandea la fel! Iubirea nu tine cont de "pareri". Iubesti, atat! Faptul ca "va intelegeti bine" este irelevant. Poti iubi, sau poti fi indiferent, dar sa pozezi intr-un iubit/a feroce... Viata este o curva! Daca nu i-o tragi la timp... o sa ti-o iei din partea ei, de n-ai sa poti duce. Stai cu capul pe umeri si, renunta. Sunt deja prea multe "variabile" in acest joc. Viata iti va da dreptate!

8 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Chiar nu-i mai inteleg pe unii parinti:vor ca(virgula)copii lor sa fie perfecti si asta se stie de cand lumea, nimeni nu este perfect, sti vorba:"nemultumitului i se ia darul". Daca iubita ta te iubeste cu adevarat, atunci nu ar trebui sa-i mai pese de parerile parintilor.Stiu ii vor binele, dar de ce sa-i ia dreptul de a fi fericita.Stati de vorba amandoi si afla ce vrea sa faca cu viata ei.Bafta!

| anad a răspuns:

Poate ca se lasa influentata de parinti(care sa stii ca au dreptate ca isi doresc ce e mai bun pentru copilul lor), dar cred ca si ea se gandeste si isi doreste ca si tu sa fii la nivelul ei. Ea are conturat deja un viitor pe cand tu ce ai putea sa-i oferi daca nu ai nici macar studii medii terminate!
Daca vrei sa fii in continuare acceptat de ea si de familie trebuie sa-ti dai urgent bacul, sa dai si tu la o facultate, sa ai ambitie si sa iti faci un viitor.

| OanaG a răspuns:

Ar trebui ca ea sa fie mai interesata de iubirea voastra.Si totusi ea e cu tine, e matura, ar trebui sa asculte si de tine, nu zic sa nu asculte de parinti[sa asculte dar mai putin]. Totusi are o singura viata, de ce se lasa influentata de parinti?

De ce nu pleci cu ea in Germania?! Acolo sunt sigur ca va va fi mai binehappy

| matchpoint a răspuns:

Buna ziua, daca ea te iubeste cu adevarat nimeni si nimic nu poate sta in calea voastra. Pa

| tyana a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin astfel de momentesad. As vrea sa-ti pot da un sfat sa iti aline suferinta dar nu stiu sincer ce sa iti spun.Trebuie in primul rand sa te gandesti la tine pentru ca daca tu nu o faci nimeni nu o va face.Ai grija de sanatatea ta, incearca sa mananci putin macar un fruct ceva si sa te odihnesti.Detasaza-te de ultimele 4 zile si dormi.Maine o sa cauti o solutie cu mintea putin mai limpede.Nu te mai tortura pentru nimeni ca nu merita chinul. Daca ea te iubea cu adevarat ti-ar fi cerut sa mergi la ea.Pentru cine sa lupti? Pentru cineva care te face sa suferi atat? Nu-ti lasa inima facuta bucati de oameni care nu merita atentia ta! Asa cred eu, insa tu decizi.Eu te rog doar sa ai mare grija de tine! Intelepciune multa iti doresc!

| Aammy a răspuns:

Ar trebui sa-i explici ca voi va iubiti si relatia voastra va rezista sigur si la distanta! Acum daca ea vrea sa se lase influentata se va lasa! Pana la urma nu poti sa-i ceri sa plece de langa parinti, se va simti jignita! Tu stii ce va urma! Mult noroc!happy

| andrei12mj a răspuns:

Eu vreau sa zic ca ar trebui sa o lasi asa sa fie influentata si daca o lasi in viitor o sa isi dea seama ca nu e bine sa se lase influentata de nimeni si nimic!

| anormallu explică:

Multumesc pentru raspunsuri dar cred ca nu ma ajuta nici unul. am vorbit aseara pe mess si i-am spus ca am rezolvat si voi da bac-ul dupa care ea mi-a spus ca ea vrea sa faca tot posibilul sa RAMANA acolo, eu am biletul cumparat pentru berlin inainte sa avem discutia asta, aseara i-am spus ca sunt in stare sa lupt pentru relatia asta orice ar fi, ea mi-a raspuns ca ea nu vrea... sunt din ce in ce mai confuz, am cazut intr-o foarte mare depresie. a inceput subiectul asta de 4 zile ( timp in care eu nu mai pot sa dorm, nu mai pot sa mananc, pur si simplu sunt o leguma, nu mai pot actiona in nici un fel.) am mai avut inainte de ea o relatie de 6 ani care s-a sfarsit in acelasi fel dar atunci a fost mai grav nu am mancat 8 zile, am dormit doar 2-3 ore pe noapte nu mai pot sa repet iar faza nu suport ideea ca nu mai putem continua relatia... ar trebui sa ma duc acolo? poate se mai schimba ceva sau sa accept ca nu mai are rost! biletul este deja cumparat.