| SilentDark a întrebat:

Ajutati-ma putin: dati-mi si mie un exemplu de problema in care trebuie sa calculez probabilitatea, pentru ca nu prea o inteleg. Nu inteleg care sunt cazurile favorabile si care sunt cazurile posibile. Va rog mult deoarece maine este examenul la matematica!

3 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

- De exemplu: Într-o pungă cu 300 de lozuri în plic numai 24 sunt câștigătoare. Care este probabilitatea ca luând la întâmplare un loz, acesta să fie câștigător?
Păi, probabilitatea (p)= cazuri favorabile (c.f.) / cazuri posibile (c.p.).
În această problemă, cazurile favorabile sunt 24, iar cele posibile sunt 300.

Îți urez noroc la examen.

| SebylVane1890 a răspuns:

Uite una SUPER simpla:Care este probabilitatea ca la aruncarea unui zar sa obtinem:
a)fata 5
b)fata para
c)fata nr prim
d)fata minim 4
DEF:Se numeste probabilitatea realizarii unui evniment raportul dintre situatiile favorabile si situatiile posibile(adica pui nr situatiilor de care ai nevoie peste situatiile care sunt in total)
Rezolvari:
a)p=1 pe 6(nr 5 e o singura data pe un zar care e numerotat de la 1 la 6)
b)p=3 pe 6(pe un zar care e numerotat de la 1 la 6 se pot gasi doar 3 nr pare)
c)p=3 pe 6(pe un zar care e numerotat de la 1 la 6 se pot gasi doar 3 nr prime)
d)p=3 pe 6(pe un zar care e numerotat de la unu la 6 sunt decat 3 nr mai mari sau egale cu 4)
Sper ca te-am ajutat big grin