| andreea171998 a întrebat:

Am o problema mai delicata si as vrea sa ma sfatuiti! Cele doua prietene ale mele, pe nume Florentina si Irina se cearta mereu pentru mine.Trag de mine mereu sa merg ba cu una ba cu alta.Sunt intre ciocan si nicovala.Irina nu invata asa bine, dar eu ma inteleg foarte bine cu ea.Cateodata insa este plictisitoare. Flory(caci asa o alintam) este foarte amuzanta, de gasca, dar nu ma pot intelege cu ea cand suntem doar noi doua.Imi spun tot timpul sa aleg intre ele doua.Insa eu nu stiu ce sa fac.Pentru ca s-ar supara daca as alege una. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| BlakButterfly a răspuns:

Hey!happy... Cred ca prietenele tale fac o mare greseala, tu nu esti un obiect pe care ele trebuie sa se certe. Poate ar fi bine sa discuti cu fiecare in parte si sa ii explici fiecareia ca tu poti avea ce prieteni vrei tu si ca niciuna dintre ele nu iti poate impune cu cine sa fi sau cu cine nu prieten. Daca le vei tolera geloziile te vor folosi in continuare si nu se vor opri din aceasta "cearta", dar daca le vei pune limite poate vor incerca sa le accepte, daca sunt cu adevarat prietenele tale. Parearea mea e ca tu nu trebuie sa alegi una dintre ele, poti avea ce prieteni vrei tu fara ca ele sa iti poata in vreun fel interzice asta. Daca vorbesti cu ele despre acest subiect cu siguranta un prieten adevarat va intelege si va accepta si in scurt timp iti vei da seama care dintre ele iti este o prietena adevarata.

1 răspuns:
| lawynutza a răspuns:

Sa le spui ca daca mai continua asa nu o sa mai vb cu niciuna dar eu as alege-o irina o poti ajuta cu notele dar cu flory ar fi mai greu daca nu va intelegeti asta e doar parerea mea fa ceti spune inima. Funda?