| LaurAndreii a întrebat:

Salut TPU, am o rugaminte, cati romani pleaca si anul asta afara permanent la munca? Ca sa ramana tara asta goala? Chiar vreau sa stiu pana nu ramane tara asta fara populatie. laughing Ca m-am uitat 19, 41 milioane (2019) dar suntem in 2021, cati romani au plecat si cati o sa mai plece?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Simpatik tie nu prea iti place munca, TPU te plateste sa stim si noi, se numeste munca iar a munci nu este o rusine, nu este cazul sa radem de acele femei care se descurca cum poate, nu ca voi crescuti de parinti pana la pensie, arbeit macht frei

| RAY a răspuns:

Simpatik tie nu prea iti place munca, TPU te plateste sa stim si noi, se numeste munca iar a munci nu este o rusine, nu este cazul sa radem de acele femei care se descurca cum poate, nu ca voi crescuti de parinti pana la pensie, arbeit macht frei

Primele rezultate au fost prezentate în luna ianuarie 2012 de către Institutul Național de Statistică al României.

Rezultatele definitive obținute se prezintă astfel[2]:

Populația stabilă: 20.121.641 persoane, din care 10.333.064 femei (51, 4%)
Gospodării: 7, 1 milioane (7.086.717) gospodării;
Locuințe (inclusiv alte unități de locuit): 8, 5 milioane locuințe, din care:
8.450.607 locuințe convenționale și 8.149 alte unități de locuit;
Clădiri: 5, 1 milioane clădiri (5.117.940 clădiri din care: 5.103.013 clădiri cu locuințe și 14.927 clădiri cu spații colective de locuit.

Conform celor mai recente date statistice prezentate de ministrul Românilor de Pretutindeni, Natalia-Elena Intotero, în cadrul unei conferințe de presă, aproximativ 9.700.000 de români trăiesc în străinătate.

| Simpatic a răspuns:

Vor pleca multi ca merge la 800 de euro stersul la fund de mosi si babe, multi pleac ca ii da foamea afara din casa, putini pleaca la conditii de munca excelente pe salarii si functii mari.
Cat despre ce populatie aveam in era ceusescu oricum peste 20 de milioane de oameni, cred ca 20 si ceva de milioane

| LaurAndreii explică (pentru Simpatic):

Daca nu ar veni pakistanezi in Romania pe santier nu stiu pe cine angajeaza din cauza ca Romani lucreaza in Tari straine pe santier si cred ca salariu e mai bun imi e mila de Romania crying laughing

| LaurAndreii explică (pentru Simpatic):

Si in SUA nu exista pandemie in california e 15 dolari pe ora los angelos 7-8 dolari in alte tari 12 dolari. in Romania faci 15 dolari pe ora?

| Simpatic a răspuns (pentru LaurAndreii):

In Romania castigi la salariul minim pe economie 60 si ceva de lei pe 8 ore deci 8 lei pe ora laughing daca salariul e mai mare evident ca si pretul/ora creste

In SUA exista pandemie, exista covid ca si la noi!

| johnnny123 a răspuns (pentru LaurAndreii):

Tu ai idee cat costa viata in California? Ai idee cat e chiria? Ai idee cat costa o noapte la spital sau o interventie chirurgicala? Ai idee cat sunt taxele?

| Mirel4412 a răspuns:

Strainii sunt platiti in Romania cu 1000-2000 euro la ce muncesc ei, ca sunt seriosi si nu "romani" happy
Am avut pe santier in Anglia niste romani care dupa ce ca aveau frigiderul lor cu cola si apa gratuita cat sa crape si le cumparam in fiecare zi o cafea si un corn la terasa, tot nu erau multumiti daca le atrageam atentie ca intarziau 20 minute...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa vina perioada grea, Covidul a redus joburile si Pe afara + este concurenta mai mare deci o sa plece mai putini pe afara si o sa creasca rata infractionalitatii la noi in tara.

| NunuNini a răspuns:

Inainte de '89 eram (aproximativ) 22 de milioane. Tin minte ca peste tot la radio se spunea ca suntem 22 milioane.

| AlinTanase a răspuns:

Înainte pe vremea lui Ceaușescu erau vreo 25 milioane dacă nu mă inșel, dacă știi ce să faci și în România se câștigă, daca părinții tăi au animale le poți lua și uit faci o ferma de nici nu te gândești la varianta sa pleci înafara decat sa vinzi produsele in afara.