| millyca a întrebat:

Am obiceiul ca atunci cand sunt traversat de anumite stari emotionale (daca vad ceva care ma incanta sau daca imi vine o idee buna) sa imi frec mainile. Avand in vedere frecventa pe care a capatat-o obiceiul, m-am gandit totusi ca acesta poate fi considerat un tic si ar fi bine daca as scapa de el. Ce imi recomandati sa fac? Am incercat sa imi lipesc scotch pe palme si a dat oarece rezultate, dar intelegeti si voi ca e cam aiurea sa faci asta. Te speli pe maini, una, alta. Ce altceva as mai putea sa incerc?

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Aşa cum ai precizat, este doar un tic, care va trece de la sine în câteva luni (sper). Totul este la tine în minte, nu poate nimeni în afară de tine controla mai bine acest tic.

Pentru a conştientiza şi pentru a reduce frecvenţa apariţiilor, creează-ţi un mod de a număra apariţiile acestui tic într-o zi. Planul tău trebuie să fie să reduci cu x% numărul de apariţii, de la o zi la alta, unde x va fi stabilit de către tine.

Sau, roagă-i pe cei care observă acest tic la tine să te pună să execuţi o pedeapsă (flotări, 3 tururi de pistă, de urcat la etajul y de 3 ori, genoflexiuni, etc.).

Părerea mea este că va trece de la sine, trebuie doar să ai răbdare.

Mult succes!

| millyca explică (pentru RomulusMilea):

Mersi mult! Il am de cativa ani. Ai dreptate, totul se rezuma la autocontrol. M-am gandit si la treaba sa-i pun pe ceilalti care observa sa ma sanctioneze, dar nu mereu este cineva langa mine.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebari din astea as citi si as raspunde la ele mai mereu. Pui o doza anume de ilaritate, amuzament in intrebari.Lasa dom'le ticul in pace. Foecare ne exprimam fizic cand avem vreo stare emotionala. Unul isi freaca mainile,altul zambeste cu gura pana la urechi, etc. Normal ca si eu imi frec mainile de bucurie dar nu bag de seama, adica nu ma gandesc neaparat ca am ceva sau e vreun tic, deci tu cred ca ai fixat asta si faci un caz. Nu e cazul, zic.

| millyca explică (pentru anonim_4396):

Reusisem sa renunt cateva luni, nu imi mai frecam palmele absolut deloc. Dupa care a inceput sa imi para o prostie ca am renuntat la obicei, asa ca l-am reluat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru millyca):

happy Lasa ticul asa, parerea mea. Ai ales bine categoria unde ai pus intrebarea. Daca o puneai la sanatate sigur te internau astia.laughing