| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema la scoala...
Sunt clasa a 8`a etc. Ei bine eu in clasa pot spune ca nu am prea multi prieteni., nu ma intereseaza baietii, sunt genul baetoasa dar nu prea tare., nu sunt genul care sa se imbrace in haiene stramte, sa se ingrijoreze pentru orice unghie rupta sau pata pe bluza sau zgarietura la genunchi. Imi place sa ma distrez sa alerg unele sporturi etc. Imi place muzica si haienele frumoase ca oricarei fete big grin Port fuste dar nu prea des Nu sunt tocilara sa invat tot timpul. Nu injur la fiecare pas si tot asa. Totusi ceilalti colegi au inceput sa isi bata joc. si asa fara motiv, daca imi ating banca sau pe mine se dau la oparte si straga ' Iiiii' de parca as fi un gandac sau ceva jegos inainte aveau o chestie cand ma vedeau sau erau in apropierea mea faceau cruce cu degetele si spuneau ' Piei Satan! ' [ adica astea le fac doar baietii, obsedatii de fotbal.in special 3 dintre ei] Nu le-am facut nimic ca ei sa faca asta. Cu timpul am ajuns din ce in ce mai descurajata si m-am inchis in mine. Prietene bune n-am decat trei surori la mine la bloc si ele sunt mai mari decat mine. Pe timpul verii mi-am largit lista cu prieteni si am inceput sa fiu mai comunicativa big grin Dar am inceput scoala si iar au inceput cu chestile lor si iar m-am inchis in mine... e un pusti. care incerca mereu sa ma bata si imi spune mereu ' esti urata ' ' nimeni nu te iubeste ' ' pleca de aici ca nimeni nu te suporta ' ' nimeni nu te doreste ' etc.
De cand a inceput anul m-au facut sa plang de mai multe ori. De cateva ori in timpul orelor. Cand plangeam erau 4 fete care ma intrebau ce am patit le ziceam nimic si dupa aia nimanui nu ii mai pasa.
In curand am sa termin anul si sunt varza...nu mai pot vorbi cu nimeni, mi-e teama pana sa si deschid gura. Acum ca vine liceul mi-e teama ca n-am sa scap de asta si nu o sa reusesc sa imi fac prieteni.
Mai e si chestia ca afara, in spatele blocului rad, glumesc, zambesc si ma simt bine. Pot sa am incredere in mine... dar in alta parte sunt moarta.
Vreau sa invata sa ma dau skateboard pentru ca am incercat pe placa unui prieten si chiar e tare dar mi-e teama de ce ar face altii daca ar afla ca vreau sa fac asta.
E o problema mai complicata dar daca aveti vreo sugestie ce sa fac o astept cu mult drag.

P. S. Dupa o vreme am sa sterg intrebarea. dupa cateva raspunsuri bune big grin

4 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Faptul că nu eşti ca celelalte fete cu botul de doi metrii şi nu porţi bluze mulate te face diferită. Şi, ştii cum e, cine nu cunoaşte, critică. Eu cred că au observat că îţi fac rău şi au căpătat încredere în ei de aceea au tupeul să se comporte aşa cu tine. Nu le da atenţie. O să se plictisească să se comporte aşa cu tine, iar tu să nu-i bagi în seamă pentru că ei sunt obişnuiţi cu ideea că îţi pot face rău. Anul trecut a venit o colegă care nu s-a integrat prea bine în clasă, fiind şi martoră a lui Iehova au găsit cu toţii motive să se ia de ea. Pentru faptul că a arătat că (,) comentariile altora îi fac rău a fost săraca chinuită tot anul. EXACT aceeaşi poveste ca a ta. *Piei Satana!* şi alte cele.

Eu spun să fii tu însuţi, să vorbeşti cu ei... să vadă că nu eşti aşa cum te consideră ei.

| xAkira a răspuns:

Mda...am incercat sa vorbesc cu ei dar n-au ascultat nici sa-i omori...hmm ma stradui sa ii ignor si la liceu am sa imi creez un nou inceput.
Daca nu sunt prosti astia sa ii cunoasca pe cei de la licul meu. Ca asa au ajuns sa ma stie si alti, de la alte clase din scoala pana la o alta scoala sad Si numai inventii idioate d-ale lor.

| IoanaBogdana a răspuns:

Daca incepi liceul la anul', inseamna ca acolo nu te va cunoaste nimeni, nimeni nu va stii cum ai fost tratata in trecut, asa ca elevii se vor imprieteni cu tine. Am si eu doi colegi care mereu au fost tratati asa. Niciodata nu am inteles de ce, insa m-am mai comportat si eu urat cu ei deoarece daca nu o faceam lumea ar fi spus ca poate vreau sa ma imprietenesc cu ei, sa fiu 'una de-a lor'. Mi-a parut rau de ei, insa nu puteam face nimic in privinta asta. Ma gandesc ca este un lucru bun si pentru ei si pentru tine ca veti avea un nou inceput la liceu. Copiii nu vor stii cum ati fost voi tratati asa ca va cor pune ei singuri etichete. Ce pot sa spun, sper ca vei avea un viitor mai bun si ca noii colegi sa nu se mai comporte asa urat cu tine.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai aia se comporta asa cu tine deoarece au vazut ca nu esti fitoasa ca celelalte si nu te comporti ca celelalte si ei cred ca e amuzant sa-ti bati joc de altu'. Probabil ei iti zic asa ca au vazut ca pui la suflet si din lipsa de ocupatie si-au zis sa faca ceva. Incearca sa nu ii bagi in seama si sa ii ignori, cu toate ca e greu, dar o sa treci si peste asta. Toata lumea are parti urate si frumoase in viata asa ca nu pune la suflet ce zic fraiericii aia si traiesteti din plin viata cat mai poti. Sper ca ti-am fost de folos, o seara buna happy