| anonim_4396 a întrebat:

Am terminat liceul si nu am luat Bacalaureatul.Vad ca tot mai multi se angajeaza la armata cu si fara bac. Si as vrea sa stiu cum e acolo cu adevarat si daca merita armata.Eu sunt putin mai slab de inger.

Răspuns Câştigător
| xByte a răspuns:

Daca esti slab de inger nu prea recomand armata. E un regim dur acolo, esti antrenat la greu, disciplina maxima, iar daca nu ai nervi de otel sau motivatie extrem de mare o sa cedezi din cauza stresului. Varul meu a fost interesat de armata, si s-a dus la o proba timp de o saptamana, si dupa nu a mai vrut sa auda de armata toata viata lui. Deci daca esti slab de inger, nu iti recomand

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Depinde de zona si de unitate, zic eu. Sper. N-ar fi chiar ok ca armata sa fie peste tot cum e la unitatea din orasul meu. Am doi prieteni care nu aveau loc de munca, asa ca s-au hotarat sa faca un, nici nu stiu cum sa-l numesc, hai sa-i zicem stagiu militar de 3 luni. Au dat, pentru a fi admisi, cateva probe, cele fizice mi-au zis ca au fost cele mai dificile (s-au si antrenat cateva luni inainte). Dupa aceea, au stat cam 3 luni intr-o, sa-i zicem, tabara in care s-au pregatit. Trezit de dimineata, exercitii fizice, tras cu arma, diferite alte munci. Dupa ce au terminat, au gasit loc de munca in oras. Acum nu fac altceva decat sa stea degeaba 24 de ore (dintre care 8-9 dorm) o data la 3 zile. Ceilalti de pe acolo tot asa, lenevesc toata ziua. Pentru asta iau salariu de peste 20 de milioane. Nu-i chiar asa rau sa fii soldat. Nu stiu cat de slab de inger esti, insa daca treci de acele 3 luni, totul va fi in regula. Nu suntem in razboi, nu te trimite nimeni pe front dupa aceea, deci nu ar trebui sa te temi de armata.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti slab de inger, nu recomand deloc armata, acolo ai nevoie sa fii tare si dur, ca risti sa fii pus la pamant din prima saptamana.