| DavidIonescunasrr a întrebat:

Salut TPU, astăzi ma jucam cu prietenii în gradina și când deodată îmi cade "bara în cap" ca gen avem o poarta cu bara de sus pusa de noi (o pauza mai groasa) și mi-a căzut în cap de la vreo 30 cm și m-a durut capul și usturat.Pot păți ceva grav? Acum nu ma doare doar ma ustura la atingere (nu mi-a curs sânge nimic).

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Consecintele loviturilor la cap se simt imediat de obicei, dar chiar si asa, recomandat este sa mergi la investigatii, indiferent ca simti ceva sau nu.
Stiu persoane care au ramas inconstiente de la asemenea lovituri, si totusi la spital li s-a spus ca este totul ok. Dar cel mai bine este sa verifici.

| MistarGoGu a răspuns:

Sa faci o tomografie craniana! Chiar dacă la exterior NU curge sânge în interiorul craniului pot sa fie leziuni!
Dacă vezi bine și nu ai senzații de amețeală în următoarele 72 ore *( 3 zile ) înseamnă că nu este nimic prea serios dar pentru liniștea ta și a părinților o tomografie craniana ESTE NECESARA!

| DavidIonescunasrr explică (pentru MistarGoGu):

Vad bine, nu am senzație de ameteala și nici nu ma doare doar ma ustura foarte dar foarte puțin la atingere