| anonim_4396 a întrebat:

ce zice-ți este un gest frumos să pupi mîna unei doamne/domnișoare? Vouă cum vi se pare, aștept răspunsuri atît de la fete cît și de la băieți.

Răspuns Câştigător
| nastasevioleta a răspuns:

E foarte dragut si manierat sa pupi mana unei doamne/domnisoare.Mi s-a intamplat si mie, si mi-a dat o impresie foarte buna.Deci,sunt cu totul de acord cu acest lucru.

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este un gest foarte frumos, nobil, plin de semnificații, în special față de femeia iubită.
http://www.youtube.com/watch?v=hq2KgzKETBw

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru NOname):

Mulțumesc sărut mînuțele scumpo.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este mai mult decât un gest frumos, este un adevărat respect pentru fata/femeia respectivă.
Pa, pa.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Sărut mîna vă multumesc pentru răspuns, ave ți dreptate, dar de ce atunci multe fete femei nu acceptă să le fie pupată mîna sau să le spui sărut mîna, ele zic că doar doamnelor m ai în vîrstă le spui sărut mîna.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Bună din nou.
Atunci să citească codul bunelor maniere!
Pa, pa.

| Neimportant a răspuns:

Este un gest de respect şi dai dovadă din educaţie prin aşa ceva. Deci e în regulă.

| micurutza2005 a răspuns:

Da este un super gest de educatie si respect numai ca in ziua de azi nu mai exista barbatii sant cam insensibili la acest lucru, iar femeile care nu accepta acest mod de adresare inseamna ca nu se respecta nici pe ele si nu au nici o pretentie de la ele sau de la un barbat nu isi dau valoare daca accepta orice mod de adresare si li se pare ca sarut mana se spune numai la bunici sant cam prostute si lipsite de educatie fina daca cred asta, o femeie trebuie respectata indiferent de varsta pentru ca asa e frumos, doar daca ea iti permite sa fi mai apropiat in comunicare poti sa i spui tu sau altfel de salut dar in alt fel nu se vorbeste asa cu o femeie. totul e sa nu fi prea exagerat in acest mod de adresare ca atunci devi intr-adevar iritant.

| Bondarel99 a răspuns:

Am vazut un fel de documentar despre asta, despre bune maniere si imi aduc aminte ca spunea ca femeia trebuie sa intinda mana normal ca si cand ar vrea sa salute, iar barbatul daca este destul de educat, trebuie sa o intoarca si sa o pupe. Unora li se pare ciudat sa le fie pupata mana, tocmai pentru ca sunt tot mai putini barbati care fac asta...

| beki13 a răspuns:

Prima impresie, este un baiat educat si manierat, deci sunt pro.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E un gest foarte frumos. Totusi, e normal sa para un pic ciudat, tinand cont ca am intalnit o multime de baieti care nu stiu nici sa deschida usa unei fete. E un gest rar, deosebit tongue