| Ayazicfrate822 a întrebat:

Salut TPU. Credeti ca in zilele noastre se mai gasesc persoane atat de usor pentru a intemeia o familie cu persoana respectiva? Si prin "usor" ma refer cum era acum 10-20 de ani cand oamenii se puneau impreuna de la varste mici precum 16-19 ani.

4 răspunsuri:
| TipaAia369 a răspuns:

Hey!
Cu siguranta lucrurile s-au schimbat. Acum oamenii isi gasesc mult mai usor perechea, datorita multiplelor ajutoare din prezent, fie ca vorbim de internet, de masinile de care mai nou dispun majoritatea oamenilor sau de mediul social plin de "prieteni" care pot contribui. Din pacate, in prezent s-au schimbat mult valorile din vietile oamenilor. Unele persoane pun accent (ca in trecut) pe iubire, respect, sinceritate, pe cand altele pun accentul pe partea materiala si pe distractii. Asta face, din pacate, ca relatiile din ziua de azi, desi fiind mult mai usor de construit, sa devina extrem de instabile si sa se destrame usor, din lucruri care mai de mult erau nesemnificative in ceea ce privea cuplul. Poate ca in ziua de azi, tocmai pentru ca e foarte usor sa gasesti un alt partener sau partenera, se renunta cu usurinta la partenerul actual.
Totusi, nu o sa omit partea in care faptul ca putem gasi partenerii de viata mult mai usor e o parte extrem de frumoasa. De ce? Pentru ca asa nu suntem presati de anxietatea de singuratate. Asa nu suntem nevoiti sa acceptam orice "relatie" de dragul de a fi, chiar daca e toxica. In trecut nu era asa usor sa gasesti un alt partener, asa ca ramaneai langa cel prezent indiferent daca era sau nu ok cu tine si nici nu mai vorbesc de bataie si alte alea. Acum e simplu, te-a lovit, pa. E toxic, nu-i problema, gasesti altul.
Eh, e mult de vorbit pe tema asta. Ti-am expus totusi o mica parte din parerea mea. happy

| VoidEternal a răspuns:

Zici acum 10-20 de ani dar cred că vrei sa spui acum 40-50.

Nu se casatorea nimeni la 16 ani acum 20 de ani. Poate doar la tara, in locuri rupte de lume sau in familiile de etnie. Adică în locurile unde se întâmplă și acum cam același lucru.

| Freya1 a răspuns:

Sa iei pe oricine doar sa îți întemeiezi o familie e ușor oricând nu doar acum 10/20 de ani.Sa iei pe cineva ok, cu, care sa te potrivești și sa fi fericit a fost greu întotdeauna.Pentru ca lucurile bune sunt greu de găsit și cucerit.

| Miruna333 a răspuns:

Nu se lua nimeni la 16-19 ani acum 10-20 de ani.
Se luau,, usor'' si dupa ramaneau impreuna din cauza datoriilor.