| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca sistemul de invatamant din Romania este bun? In sensul ca sunt facultati care scot șomeri pe banda rulanta, aici ma refer la facultati gen litere sau ase (bineinteles ca exista si exceptii...persoane care au terminat ase si o duc super bine).
Avem un sistem foarte invechit si majoritatea profesorilor se bazeaza doar pe retinerea unor comentarii/lectii fara a lasa elevul/studentul sa se exprime liber. Nu mai vorbesc de momentele in care studentul termina o facultate si o incepe si pe a doua, a treia etc, deoarece nu gaseste un loc de munca.
Deci voi ce credeti despre invatamantul din Romania?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Invatamantul romanesc e praf si va fi din ce in ce mai praf ca asa e ordinul UE, sa fim prosti si manipulabili, sa nu avem specialisti. Nu degeaba s-a depravat invatamantul si ca, carte si ca disciplina.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sa fim prosti cu diploma rolling on the floor

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, fabricile de diplome fac afaceri, au zis aia UE "faceti ce vreti ca asta nu ne afecteaza, dar sa fie jos invatamantul, faceti asa", si gata! A dat ordine si la politicieni ca si cel de stat sa fie jos, sa fie salarii mici sa nu isi faca datoria profii, sa fie indisciplina totala, pai n-ai auzit la TV ca in unele scoli se drogheaza elevii si profii ii vad dar nu zic nimic! Pai vezi tu in Germania asa ceva?

Politicienii au dat licente de functionare la particulari, cu conditia sa dea si aia spaga la minister, si sa tina invatamantul jos si ei.
Asta e, pai tu crezi ca politicienii sunt de capul lor sus? In nici un caz.
Iti pune pe liste ce vor ei, apoi iti fac campanie tare la ala care vor sa fie votat, lumea e impresionata si pe ala il voteaza!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

"pai n-ai auzit la TV ca in unele scoli se drogheaza elevii si profii ii vad dar nu zic nimic"
Vazut chiar in liceu la mine. Pe profesorii ii doare undeva de copii...banul sa iasă. La ce profesori sunt in ziua de azi ....in cativa ani scoala va insemna numai pregatiri particulare

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate se drogau pe ascuns si nu ii vedeau profii la tine, nu stiu, daca i-a vazut si nu au zis nimic, e nasol. Eu daca eram, nu ii lasam, anuntam parintii, directorul.

Cu invatamantul zici bine, treptat se va duce invatamantul de stat ca sa ramana aia privati sa ia bani, iar la scolile unde se invata carte, costa mult mai mult decat la fac particulare unde nu se invata.
Eu ce am zis? Si astia nu ma cred, au casunat pe PNL, le-am zis de 100 ori ca ideologia lor nu e sa faca bine oamenilor de rand, ci doar bogatilor. Si asa cum in trecut asa au fost, mereu vor fi asa, doctrina (ideologia) nu se schimba.

Uite in anii 30 cand erau ei (era monarhie cu parlament PNL), nu aveai bani, liceu si fac nu faceai, asa vom fi treptat si acum, usor usor asta vor. Dar atunci se facea carte dura si la plata.
Deci vor fi specialisti, profesori, doctori doar bogatii asa cum era si atunci. Oamenii tin cu PNL dar nu observa ca ce am zis se confirma, ei nici nu stiu ce inseamna de fapt PNL.
Singura doctrina care tine cu oamenii e aia socialista, dar corect aplicata, nu cum a fost la noi de nu se gasea nimic.
Socialismul bine facut inseamna ca omul de rand are servici cu salarii bune, se gasesc de toate, ai servici si stabilitate cat de cat, ai invatamant bun gratuit, sanatate gratuita, cam asa arata.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Directorul stie, stiu toti. Se fac multe prostii in toate liceele nu numai in al meu. Unii profesori au fost prinsi cu eleve in baie in timp ce se sarutau sau cine stie ce mai faceau, dar nimeni nu ia masuri..nici macar directorul.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, asta cu pupatu nu e problema, ca pupatu si sexu (atat timp cat e protejat) n-a omorat pe nimeni nici in adolescenta nici niciodata atat timp cat ambii vor, iar la 15-18 ani fetele sunt asa de informate si tot in astea, vor, ca nici nu conteaza, ca ele si de la 13 ani incep sa placa baieti, asa cum si baietii pe fete.
Dar drogurile-s cu totul altceva. Pacat ca nu iau masuri la droguri.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Dar sex cu profesorul..in toaleta scolii/liceului ti se pare normal?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, de ce nu? Si ei sunt oameni, daca ambii vor, aia e, bine, sa nu se vada, asta clar! Sa nu se dea in spectacol doar.
Asta nu distruge nimic ca drogurile. E bine pentru ambii, se simt bine amandoi.
Sa stii ca noi suntem oameni, nu scrie pe frunte "profesor", atractia tine de notiunea de om atragator, atat, nu conteaza nici functia nici varsta la o adica. Astia suntem noi oamenii, asa suntem facuti.

Tot ce ma int la copilul meu ar fi sa respecte, sa stie sa se poarte, sa invete, sa nu bea, fumeze, drogheze, in rest are voie orice. ii place de profu, f bine, nu ma deranjeaza daca se protejeaza. Sunt mai open mind eu.

Anormal este cand te sacrifici, cand te culci cu unu ca sa-ti dea ceva, sa te treaca, daca te santajeaza, aia este altceva, dar daca el e atractiv tare, se explica, mai ales ca multe nu vor din aia de varsta lor.
Daca profu ala are 26 ani si ea 17, nici nu se vede diferenta daca te uiti la ei.
Pai eu in liceu nu aveam o profa tare? As fi facut-o in toaleta instant cu ea la o adica. Eu aveam 16 ani, ea avea 26. Si daca ma placea si ea, faceam clar, sau hai, nu acolo, dar in alta parte.
Se facea si inainte doar ca nu la toilet ci acasa, eleve profi sau invers.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

La noi in liceu a fost vb de sex dintre eleva de 17 ani si un profesor de 65-70...ce atractie poate sa fie acolo. Cum ai spus si tu daca e diferenta mai mica nu e o problema. Insa eu nu sunt de acord cu sexul in incinta școlii...sa se intalneasca sa faca oriunde dar la scoala nu.mi se pare aiurea

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci daca ala avea 70, era clar ca era total anormal! A facut-o pentru altceva fata aia, eu ziceam doar daca e atractie reciproca, cu aia sunt de acord, atat.
Pana la urma atractia nu stie de scoala, nescoala, daca te atrage, te atrage si aia e, totu e sa nu se vada, sa nu se stie, sa nu faci rau la nimeni, in rest e okey.

Am zis sa nu se stie nu ce ar fi rusine, ci ca nu e voie legal relatia dintre un profesor si elev, interesant e cum au ajuns astia la concluzia ca daca scrie profesor pe acte, creieru zice NUU BAAA, e prof asta, nu ai voie cu el, gata, asteapta tu 3 ani pana termini scoala sa te ofilesti de dor si dorinta, ca nuuu e bine, o tampenie, sa nu te atraga ala sau aia.
Si asa e si la studenti, deci nu e vb de minori aici.

Ca daca e unu sau una care sa te conditioneze ca sa-ti dea note, o va face si daca nu e legal, deci legea tot pentru aia ok e, nu pentru aia neokey.
Iar daca tu ala vizat nu vrei, nu vei face chiar daca nu iei notele, deci aia e.

Adica sa zica profa aia misto "hai in laborator...", si eu sa zic "NUUUUU gagico, ca suntem in scoala, lasa dupa ore", ce dracu ma. Ma duc, inchidem usa si gata, pai mai puteam face orele incins asa? Nici nu mai apucam sfarsitul orelor, sau ea la fel.
Decat sa iau diazepam sa me blegesc poate.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Eu am avut noroc...am avut numai profesori urati si trecuti de 60 de ani rolling on the floor

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaaa, buuun asa. Mai bine ca nu erau tentatii. Dar nu-ti fa probleme ca si noile generatii nu-s prea atractivi, aia atractivi nu prea se fac profesori ca le au mai putin cu chestiile intelectuale multi din ei, nu toti, evident.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ai dreptate happy

| CameliaCamyBlondina a răspuns (pentru Mosotti):

In Germania majoritatea termina 10 clase si merg la profesionale.Si nemții au grămezi de analfabeti functionali care nu sunt in stare sa faca un calcul simplu aritmetic fara calculator.Sunt pline școlile lor de elevi care beau si fumează, tatuati si gauriti peste tot.Sunt trimiși la psiholog si cam atat, aia ajungând să îngroașe rândurile la Jobcenter pentru ajutor social.Asa ca asta cu Germania pica.

| Mosotti a răspuns (pentru CameliaCamyBlondina):

Exact! Cam doar 20 % din ei fac liceul, si cam doar 5 % se duc la facultati. Si e asa pentru ca fiecare se duce unde e in stare in mod natural.
La liceu este crunt de ex clasa 9-a, au si 10 ore pe zi, multi abandoneaza, dar asa isi aleg elitele cum s-ar spune. Au trei sisteme de liceu, uman sau real de 2 ani, si general de 3, la primele nu poti sa te duci la facutati de profil opus, in rest cu ultimul sistem poti oriunde.

Nu mai plange tu pe nemti ca-s e organizati, au un sistem f bun, merge f bine treaba, aia majoritatea fac Azubi adica scoala de meserii, au meserie, lucreaza, aia cu bacul deci cu liceul, au acces la scoli de meserii pentru banci si alte slujbe mai bune, la facultate se stie.

Am trait acolo si stiu. Acolo daca ai cap inveti, nu ca in SUA ca trebuie sa platesti ca sa inveti.
E un sistem super.

29 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Aceasta intrebare ar fi cazul sa i-o adresezi direct d-nei ''Katy"" de mai multe ori (fost) ministru al Educatiei si invatamantului din aceasta minunata tarisoara Romania. Si in plus si o intrebare de bun simt : in baza carei idei au fost desfiintate scolile de meserii/profesionale? Pentru ca absolut toti elevii indiferent de nivelul IQ-ului lor : destepti, prosti, inteligenti, imbecili, dobitoci sau 100% retardati au fost obligati sa faca liceul. Si pe urma toti sa devina studentii unor facultati particulare de tot rahat-ul care in majoritatea lor sunt neacreditate si in prezent. Raspunsul corect ar trebui sa fie solicitat tuturor politicienilor (in)ticalosi(ti) in rele si intre ei. Oare vor reusi sa se trezeasca vreodata la adevarata realitate tinerii din aceasta eterna si minunata tarisoara?

| Simpatic a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Katy fiind numele de pornstar a nenorocitei de Andronescu? Baba care a distrus sistemul de invatamant? O nenorocita si o tuta care arata ca o vanzatoare de ceapa din piata mare happy

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

"Katy fiind numele de pornstar a nenorocitei de Andronescu?"
Ce nebun esti rolling on the floor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Șomerii nu îi produce învățământul, ci sistemul economic.

| Drimmero a răspuns:

Daca nu te orientezi ca lumea sa faci o facultate care chiar te ajuta vei ajunge vanzator la buticul din coltul strazii cu studii superioare. Totul tine de cat de bine iti alegi tu domeniul, trebuie sa fii 'smecher' in sensul ca iti bifezi sa atingi acolo unde vrei, doar asa ai sanse sa ajungi cineva facand studii superioare, daca faci o facultate doar de dragul de a fi facuta vor aparea frustrarile si nereusitele.

Cat despre sistem...un singur cuvant care va descrie totul : panarama!

| Celcestietot a răspuns:

Salut. In cateva cuvinte, voi spune ca are probleme mari.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Imi place raspunsul tau rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc, apreciezhee hee

| LoveSleep a răspuns:

In facultate, lucrurile stau relativ ok, problema e la gimnaziu si liceu. Studentii ies de pe bancile facultatii si nu isi gasesc un loc de munca din 2 motive:
1. Nu se sinchisesc sa invete nimic
2. Fac facultate doar sa fie facuta, nu le place ce fac acolo
Din moment ce prima e data de a doua, poti spune ca singura problema a sistemului de invatamant e ca nu ii ajuta pe elevi sa descopere la ce sunt buni si ce vor sa faca.

Si mai sunt si parintii, care nu pricep ca copilul lor nu trebuie sa faca neaparat medicina sau IT, poate sa faca linistit slime-uri si sa fie milionar in euro. Izabeloi pe YT.

| RKBlue a răspuns:

Invatamantul romanesc, de la primar la facultate, este la pamant.
De fapt a fost batut, omorat, tocat, ars si apoi ingropat la 5 metri sub pamant, intr-o cutie de metal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Părerea mea este că e așa cum îl descrie Selly în clipurile postate pe canalul lui de Youtube.

| Jus7t a răspuns:

E bun de aruncat la gunoi, mă scârbește.
Ei au șters cuvântul "evoluție" din dicționarul lor, li se pare că și-au făcut treaba și nu se mai chinuie cu îmbunătățiri, așa se întâmplă când cei cu mentalitatea învechită sau cei care pur și simplu nu le pasă ajung să ne conducă.
Înțelegeam dacă majoritatea elevilor voiau asta, dar nu vor și au și ei aceeași părere.
Eu aș pune și o oră în care să îi învețe în liceu cum să își educe copiii, ce au nevoie să aibă înainte de a face un copil, ce mentalități ce îi sunt băgate în cap de mic o să îl tragă în jos toată viața și nu o să se prindă vreodată sau foarte târziu, ce mentalități l-ar ajuta cu adevărat și l-ar face o persoană care gândește sănătos și ajută societatea prin propria prezență.
Gândește-te cât de multe s-ar schimba, dar nu pare că o să fie prea curând asta.

| CameliaCamyBlondina a răspuns:

Sistemul de educație din România are si puncte forte.Nu ti-as dori sa ajungi prin Germania unde majoritatea nici macar nu ajung in liceu sau in Franta unde daca ai un Bac tehnologic nu mai poti face nimic in alta directie.In Romania numai cine nu vrea nu termina liceul. Facultatile respective au devenit niste bussinesuri care prospera pe naivitatea tinerilor sau niste locuri călduțe pentru niste oameni rupti de realitate precum mulți profesori care fermenteaza pe la cele de stat, oameni rupti de realitatea din domeniul lor sau care nu vor sa isi mai dea un refresh.Sa nu mai vorbim ca multi nu au muncit macar un an in domeniul in care predau sau daca au facut-o a fost candva prin epoci apuse de mult.Nu este numai vina facultății pentru faptul că mulți termină si ajung șomeri ci și a lor pentru ca nu sunt realiști si nu se orienteaza.Cand vezi ca 80% din cei care au absolvit au ajuns someri nu e normal sa iti pui niste semne de intrebare? Pe lângă asta intervine si politicul, Romania nu are o economie pe deplin funcțională care sa absoarbă acești absolventi.Per total sistemul românesc de învățământ a devenit o afacere pentru profesori si un sistem care se lauda cu o cantitate neglijabilă de reusite(olimpicii), adica nici 10% din,, produsul,, sau.Acest sistem nu promovează creativitatea si nu te invata lucruri necesare in viata precum educația economică sau educatia democratica ci te invata sa fii obedient. Urmarile se vad zi de zi.