| Freky229 a întrebat:

Cum scap de cearcane? Nu mai ma joc pe pc deloc, mai de mult stateam 5-6 ore, de o sapt nu mai stau pe el deloc si tot am cearcane. Help!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi indicat sa mergi si la oftalmolog, sa-ti faci un consult de rutina si sa-ti iei o pereche de ochelari pentru pc/telefon daca nu ai deja.

Daca cearcanele tale sunt doar de la oboseala o sa se duca in timp cu somn, odihna si hidratare ( atat prin apa cat si folosind o crema hidratanta, nu este necesar sa folosesti una speciala pentru zona ochilor - bioderma sensibio light este curata la ingrediente si asigura hidratarea optima ).

Poti sa folosesti un ser cu vitamina c pentru luminozitatea pielii sau ulei de migdale dulci presat la rece.
http://www.paulaschoice.ro/......m-5ml.html

Daca sunt mostenite ( adica sunt maro ) sau sunt foarte vinetii ( din cauza capilarelor sparte ) nu te scapa nici Boca de ele, trebuie sa mergi la o clinica. Daca cearcanele sunt din lipsa grasimii o sa-ti injecteze acid hialuronic sau o sa-ti faca albire cu laser, ori ambele.
Gasesti aici mai multe informatii ( ca idee, aproximativ 300 de euro costa albirea cu laser ) :
http://www.scapadecearcane.ro/

| Marian1001 a răspuns:

Cum sa scapi de cearcane: Ia un castravete proaspat, taie-l in rondele subtiri si tine-le la congelator timp de 30 de minute. Aplica feliile pe zona de sub ochi si lasa-le sa actioneze aproximativ 10 minute. La sfarsit clateste zona cu apa plata. Acest remediu are un efect de calmare si de racorire a pielii.
O alta modalitate de a scapa de cearcane este sa amesteci sucul de catravete cu zeama de lamaie, in cantitati egale. Aplica mixul pe zona afectata, lasa-l sa actioneze timp de 15 minute si clateste cu apa. Foloseste acest tratament timp de o saptamana si vei observa ca vor disparea treptat umflaturile si cercurile de culoare intunecata de sub ochi.