| ailiceC a întrebat:

big grin
Am 16 ani jumate.De ceva timp m-am mutat in Austria, stiu sa vorbesc germana dar nu foarte bine si vreau neaparat sa invat foarte multe cuvinte.
Ce credeti, as putea lua un dictionar si intr-o zi sa invat cuvintele importante de la litera A iar in alta zi cuvintele de la B si tot asa mai departe?
Sau ce alte metode imi puteti spune?

Mersi frumos pentru raspunsuri! kiss

Răspuns Câştigător
| MissGrumphy a răspuns:

Willkommen in Österreich!
un site creat special pentru romanii in Austria care vor sa invete vocabular si gramatica, cu pronuntie, exercitii si rezolvari aici :

http://www.invatagermana.info/lectii-limba-germana.html

asocieri de imagini si pronuntie, pe domenii aici :

http://www.grumphy.com/Test-Limba-Germana-Vocabular-Arbeiten-rge2.html

mult succes si viel Spaß!

| ailiceC explică (pentru MissGrumphy):

Ohh,mersi!

Mersi tuturor pentu raspunsuri! big grin

4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Traind in Austria,cred ca cel mai bine ai putea invata cuvintele si gramatica, vorbind cat mai mult cu oamenii intalniti in orice situatie si loc.Iar dictionarul, este foarte bun, atunci cand nu stii un cuvant sa-l traduci, dintr-o limba in alta.Invatatul "ca pe o poezie", cred ca in situatia ta, nu merge.Bafta!

| KaterinaРомановский a răspuns:

Un ghid de conversație + un dicționar. Dar știi cum să faci? Înveți în fiecare zi cuvintele principale din diverse domenii: culinar, pe stradă, în tren, la magazin, băuturi, anotimpuri, zile etc. etc.