| AnonimAlex23 a întrebat:

De ce atunci cand ploua sau e innorat noaptea se oberva norii si se vad mai rosiatici.Si e mai multa lumina afara?

Răspuns Câştigător
| SuciuFlo a răspuns:

Din cauza umiditatii. Prin particulele foarte mici de apa lumina se reflecta chiar si de la distante de cativa kilometri. Uita-te iarna cand ninge afara si o sa vezi norii rosii de tot aproape. arata destul de fain, si eu ma intrebam care e explicatia cand eram copil

1 răspuns:
| Radu284 a răspuns:

Lumina rosie ce o vezi vine de la lampile cu sodiu din orase. La tara nu o sa vezi asa ceva. Ea se reflecta (ma rog, partial) din nori.