| DomnishoaraTPU a întrebat:

De ce credeţi că unii oamenii sunt recunoscători/milostivi/buni doar de Paşte/Crăciun/Sărbători?!
Ofer fundă celui mai bun răspuns+voturi!

Răspuns Câştigător
| MissADEEL a răspuns:

Pentru ca sunt niste zile special organizate pentru a fi „mai bun". E un trend sa fii bun, e ceva strident, devine o normalitate sclipitoare. Cand vezi doar lucrurile de suprafata, nu iti mai pui si alte intrebari ci doar accepti ca „De Paște tinem post care implica sa nu mancam carne si lactate si sa avem un comportament exemplar.".
La fel ca persoanele care merg duminica la biserica, dar in restul saptamanii fac sute de pacate. Este vorba despre spiritul de turma si despre gandirea limitata, avand in vedere ca buni trebuie sa fim mereu, dupa ideologia crestina si ca spovedania + postul sunt zero ca eficienta din punct de vedere moral daca nu incerci sa te indrepti.

6 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Pentru ca au sentimentul ala de vinovatie ca au stat ca leprele tot anul, iar acum Dumnezeu ii vede asa ca incearca sa-si repare greseala. Trebuie sa fii idiot sa crezi astfel de ineptie. Dar si mai idiot sa fii bun cu ceilalti doar intr-o anumita perioada din an si sa te crezi special pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca PUT A PROSTIE. le trebuie o zi data de altcineva ca sa fie si ei mai buni, daca nu, se comporta asa cum sunt, niste imputiti.

cum e 14 feb la dobitocii astia de adolescenti, parca imi trebuie o zi speciala pe an sa ii spun iubitei "te iubesc" sau sa ii duc un buchet de flori. idioti

| doreal a răspuns:

Pentru ca sunt niste ipocriti.

Răspuns utilizator avertizat
| Alina49335 a răspuns:

Poate ca e datorita spiritului sarbatorilor, toata lumea merge la biserica, se roaga mai mult, isi aminteste ca trebuie sa fie mai buni si asa mai departe.In cursul anului apar probleme, factori de stres, traind intr-un climat defectuos un om care nu este instarit cu un caracter dur nu poate stagna milos/recunoscator asa cum ai spus tu.Demn de retinut este ca omul trebuie sa detina aceste valente pe parcursul intregului an, nu doar in timpul scurtelor sarbatori, un adevarat crestin ar trebui sa dea dovada de o bunatate imuabila happy

| DudutzaDu19 a răspuns:

Pai, eu cred ca asa au fost crescuti. Sincer, astfel de persoane mi se par cam ingamfate. De ce? Pentru ca ei cred ca daca fac fapte bune sau astfel de lucruri de sarbatori Dumnezeu ii vede. Probabil ca dupa ce trec sarbatorile se si lauda cu ce au facut, ce au zis... intelegi ce vreau sa spun. Dar pana la urma daca de mici nu li se spunea ca nu-i normal, ca adulti o sa se simta jigniti (persoanele de care vorbesti tu). In orice caz, sa fii bun si milostiv e o alegere. Sper ca te-a ajutat raspunsul meu. Paste fericit!