| thunder11 a întrebat:

Salut TPU, de curand m-am mutat cu parintii mei intr-o casa noua, iar de fiecare data cand vorbesc cu ei incearca, ma intreaba daca merg prin casa la 3 noaptea ceea ce mi se pare ciudat ca eu nu merg deloc si ei tot zic ca se aud pasi ca si cum merge cineva. In fine, am zis ca nu e nimic, e doar podeaua, iar dupa cateva nopti ei au luat televizorul din living room care era perfect functional si l-au pus la ei in dormitor, iar televizorul tot schimba canalele singur si volumul se dadea sus si in jos mereu cand vorbeam. Dupa asta trecuse cateva saptamani si parintii mei mi-au spus iarasi ca de ce trantesc usa la baie, ceea ce nu am facut, iar tatal meu care statea pe canapea in living room a spus ca a auzit o voce care l-a strigat in soapta dar nu era nimeni acolo, eu personal nu am auzit si nu am vazut nimic ciudat in casa asta, dar parintii mei mereu imi spun cate o intamplare ciudata care se intampla cum ar fi mingea se misca singura fara sa o atinga nimeni si sunt mai multe, ei par cat se poate de seriosi, nu cred ca le arde de glume sau ceva de genu.

Răspuns Câştigător
| Natalie4u a răspuns:

Înteleg că situația pe care o descrii poate fi destul de îngrijorătoare și înțeleg de ce te simți neplăcut în această situație.

Înainte de a trage concluzii, este important să explorezi toate posibilitățile și să încerci să găsești o explicație rațională pentru ceea ce se întâmplă. Poți începe prin a verifica cu atenție casa și a căuta orice semne de probleme tehnice sau fizice care ar putea cauza sunete sau mișcări.

Dacă nu găsești nicio explicație, poți considera să consulți un specialist, cum ar fi un electrician sau un constructor, pentru a verifica dacă există probleme sau defecte ascunse în casa. De asemenea, ar putea fi util să consulți un specialist în fenomene paranormale sau un medium, dacă dorești să explorezi această posibilitate.

În cele din urmă, este important să comunici deschis cu părinții tăi și să încercați să găsiți împreună o soluție pentru a face față situației. Poate fi util să aveți o discuție calmă și deschisă despre ceea ce fiecare dintre voi a observat și să căutați împreună o explicație rațională sau o soluție pentru a vă simți mai confortabil în casă.

| AdioTPU a răspuns (pentru Natalie4u):

Aici cred ca e vorba de fenomene paranormale nu probleme tehnice.

| Natalie4u a răspuns (pentru AdioTPU):

Da, ai dreptate. Sunt complet de acord cu ceea ce ai scris mai sus și îmi cer scuze că de data aceasta am folosit un răspuns generat de inteligența artificială.

7 răspunsuri:
| AdioTPU a răspuns:

Pare un fenomen de poltergiest aici. Poate ca in casa voastra e o prezenta malefica, care vrea sa va sperie. Da, pentru cine nu crede, supranaturalul exista si a existat din todeauna. Recomand chemat preotul pentru o sfestanie. O casa trebuie binecuvantata de preot inainte de a se instala cineva in ea. Voi cred ca ati omis asta. Nu e de ajuns doar sa vina preotul sa binecuvanteze casa, conteaza ca si tu si familia ta sa va apropiati de Dumnezeu, sa traiti in rugaciune, fapte si ganduri bune caci universul e format din virbatii si energii iar energiile negative se hranesc cu emotiile negative ale oamenilor si cu frica lor.

| 199onur7 a răspuns:

Nu știu poate fi orice

| 199onur7 a răspuns:

Oricum ciudată rău ce se întâmplă in casa aia

| thunder11 explică (pentru 199onur7):

Ei zic ca se intampla doar la miezul noptii, oricum eu personal nu am vazut si nu am auzit nimic paranormal, eu nu cred in chestiile astea

| 199onur7 a răspuns (pentru thunder11):

Fantome nu cred sa fie stai linistită da ceva este sigur da ce o fi și aia acum nu știu