| seby8873 a întrebat:

Habar nu am unde se poate incadra problema asta ori matematica ori logica nu am nici o idee.
"Vrei sa iti cumperi un tricou cu 97 de lei. Ne avand nici un ban, ceri imprumut de la mama 50 de lei si de la tata 50 de lei. Te duci la magazin iti cumperi tricoul si ramai cu 3 lei. Dai inapoi mamei 1 leu si tatalui 1 leu, tu ramai cu 1 leu dupa care le mai datorezi fiecaruia 49 de lei. 49+49=98 + 1 leu de la tine din buzunar = 99. Unde e celalt leu pana la 100?" Mare funda dau.

1 răspuns:
| AtateaConditii a răspuns:

Leul ramas e cel care ti-a ramas rest de la tricou. Pentru ca ai zis ca ai scos leul ala in plus din buzunarul tau nu ca l-ai pus pe cel primit de la parintii tai, corect?