| cristimacheama a întrebat:

Salut TPU! Ieri la școală s-a întâmplat ceva ciudat ce m-a pus pe gânduri. Am avut la matematică (geometrie) de făcut un proiect și o colegă nu și-a făcut proiectul. Profesoara i-a spus că-i pune nota minus (-). Există o astfel de notă? Nota minus? Dau fundă unui răspuns care mă clarifică.

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Normal că nu există. Profa voia poate să zică că-i pune un minus la ea în carențel iar la următoarea notă îi scade un punct. Mulți profi au sistemul ăsta.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pune nota minus (-)

[nota următoare, MINUS penalizarea de la tema nefăcută]

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu exista minus, profesorii folosesc diferite notite pentru a reveni la elevii care nu s-au pregatit candva, sau nu au terminat de prezentat ceva.
Una dintre variante este data in catalog, la rubrica de note, urmand sa puna nota intr-o alta zi. Minusul ala ori l-a notat intr-un carnetel, ori il va tine minte.
Loc de observatii nu imi amintesc sa aiba in catalog.

| LoveSleep a răspuns:

Profesorul are voie sa iti dea note de la 1 la 10, si doar in urma unei evaluari.
Nu exista minus, nu exista absenta nemotivata, nu exista nota 4 pentru teme nefacute, nu exista nimic din aberatiile astea.

Daca tu ai chef sa nu iti faci tema, ea poate conform regulamentului, sa te trimita la tabla si sa iti dea un test din tema pe care nu ai facut-o sau ceva asemanator cu exercitiile pe care le-ai avut de facut, iar daca stii sa faci tot, e obligata sa te noteze cu nota 10.
Daca nu, cu 4, sau cat o fi nota minima. Dar nu iti da nota direct. Sau minus sau alte aberatii inventata de profesori de mana a doua.