| Desh a întrebat:

Salut TPU! Îmi poate spune cineva ce înseamnă "a avea discernământ"?

4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Înseamnă să fii rațional, să judeci corect, să fii capabil să distingi între bine și rău, de exemplu, să fii conștient de faptele tale și de consecințele lor.

| Desh explică (pentru supadeceapa):

Cu alte cuvinte deștept
pe plan psihologic?

| supadeceapa a răspuns (pentru Desh):

Da, e inteligența minimă care te ajută să înțelegi lumea din jurul tău.

Toți avem discernământ cât timp:
- am împlinit vârsta de 14 ani, deci putem răspunde pentru faptele noastre
- nu avem dizabilități psihice care ne afectează judecata
- nu suntem beți, drogați etc

| AdioTPU a răspuns:

A fi în deplinătatea facultăților mentale. Să faci ceva cu voi, știind ceea ce face și consecințele aferente.