| CopiBully a întrebat:

La liceu (Brasov) mi se face bully.
Legat de notele mele la carte,sunt cel mai bun din clasa la chimie si matematica.
Ideea sta in felul urmator : sunt o persoana care cu greu scoate o injuratura pe gura si care incearca sa respecte pe ceilalti,facandu-le pe plac in cea mai mare masura (daca simt ca ii deranjeaza catusi de putin un lucru,incerc sa remediez situatia). Totusi,cand ei imi gresesc si le spun frumos sa inceteze,ma injura sau ma bat si folosesc sub pretext faptul ca "se joaca,glumesc". Mai am un grup de "prieteni" cu care ma mai inteleg si mai vorbim pe skype, ei intre ei se barfesc si fac misto unul fata de altul cand "victima" nu este in conversatie si facandu-ma partas la discutii,dar cand apare nu mai au curajul sa o faca,iar, in schimb,se apuca sa-mi faca toti cyber bully. Ideea este ca m-am saturat sa ofer atata respect si sa nu fiu respectat.
O persoana careia i-am explicat lucrurile astea si ma stie mi-a zis ca problema e la mine : ca sunt prea bun si ca am prea mult bun simt,de aia sunt luat peste picior,ca daca as veni si eu cu replici acide,as fi mai de respectat.
Dar, nu-mi sta in fire sa vorbesc asa urat... + am o impresie de pastrat fata de profesori... dar o data am incercat sa intorc grav o replica pe care o voi explica aici :
Coleg : Stii cu ce ma semnez pe numele tau si al familiei tale? Cu p***!
Eu : "i"-ul din numele meu e mai lung decat p*** ta si face o sinergie exceptionala cu gura lui ****.
Da,nu am o minte inocenta, pot gandi replici de astea, dar nu-mi vine sa le zic ca nu ma simt bine daca o fac.
Acel coleg s-a facut ca s-a suparat si a convins si alti colegi din cercul nostru sa ma ignore, doar unul pastrand legatura cu mine si tinandu-mi partea (insa nu-l vad 100% cu mine,alterneaza cand cu mine,cand cu aia).
Cred ca aici nu suporta ideea ca incepeam sa-mi prind tupeu, obisnuindu-se cu mine inofensiv. Iar la punctul asta regret ca am fost cum am fost de la inceput, poate trebuia sa fiu mult mai dur, dar din pacate nu-mi sta in fire.
Ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Si eu sunt din bv, am facut la transilvania liceul, ma intelegeam cu 5 din clasa, din aia mai mult cu 2 am umblat, eu a trebuit sa ma arunc peste mese la bataie cu ei laughing, dupa au incetat, nu te lasa intimidat ca e efectul de turma incep toti, baga-te si ataca inapoi dar scurt nu te baga in "dezbateri", nu neaparat in timpul orelor daca zici ca nu vrei sa te vada profi, dar nu mai fii moale, ca de aia se iau de tine, lasa bun simtul la o parte, fiind vorba de liceu, acolo nu conteaza intre maimutele alea ca ai bun simt, conteaza doar caracterul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti destept, asta e motivul! Si eu sunt destept(insa in alte domenii)si sunt si eu victima a bullying-ului ocazional! Nu-i mai lua in seama pe prosti, sa vezi numai ce-ti impacheteaza shaorma in cativa ani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta si plus ca spui ca nu esti tupeist! Asa sunt boii astia, cand vad pe unul mai ok isi bat joc de el! Dar stai tu linistit, ca o sa treaca asta in cativa ani!

Ignoranţa cred că e cheia. Eu nu am fost "bully"ied niciodată. Încercări au mai fost dar... dacă eşti mulţumit de sine şi te menţii pe picioare fără să reacţionezi emoţional, o să se plictisească şi o să renunţe. Cred că ai de lucrat la încrederea în tine, când văd că eşti deranjat o să o facă şi mai mult, aşa sunt copiii.

Văd că spui că eşti bun la carte dar vezi că asta nu o să te ajute cu nimic dacă nu te axezi să fii şi "street-smart".
O modalitate practică şi sigură prin care ai scăpa de asta e să te apuci de un sport de contact. Nu ca să poţi să ripostezi, ci să înveţi de ce nu trebuie să o faci şi să nu te mai deranjeze.

| Ionelymary a răspuns:

Așa e lumea din păcate. Majoritatea. Cauta-ti persoane care te respecta și pe restul ignora-i. Am pățit exact așa si eu când eram în clasa a 7-a și a 8-a. Toți își băteau joc de mine, deși eu nu ii bârfeam, nu ii înjurăm și nu aveam nicio problema cu toată lumea. O varianta buna e sa te muti din acea clasa. Mie îmi scăzuse stima de sine, am ajuns mai emotivă și stresata. Fie îi ignori, dar nu e usor. Fie te muti. Mult succes și ai grija de tine!

| CopiBully explică:

Numele e complet pus la misto.
Da,gramatica e putin praf,dar scriu de pe telefon si chiar nu-mi bat capul sa fie perfect,mai ales ca este greu sa verific pe un ecran mic intreaga integritate a textului.
Nu asta este relevant aici...
BTW, e imposibil sa ripostez fara vulgaritate, caci in caz contrar, replicile lor devin si mai acide. Si dupa cum am spus, vulgaritatea nu ma reprezinta.