| AdiMihai25 a întrebat:

Salut TPU.

Se zice ca sucul gastric poate topi si fierul!
Dacă este așa de puternic de ce nu se topesc intestinele si organele?

Cum se regenereaza continuu si nu se termina?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Celulele care căptușesc stomacul se regenerează la 5 zile. Așa se repară, așa nu se termină.

| Drimmero a răspuns:

Stomacul are o mucoasa care are rolul de a proteja de efectele acidului gastric. Atunci cand ai gastrita sau ulcer se inflameaza acea mucoasa iar acidul gastric chiar te poate afecta, poti sa ai rani nasoale de la acid.
Nu se termina, se formeaza mereu cand mananci, acidul ala are rolul de a "topi" alimentele pentru a le digera mai usor, e un mecanism foarte inteligent.

| relian a răspuns:

laughing unde ai auzit balaria asta? Sa topesti fieru, pfff tu ai idee ce vorbesti?
Fierul se topeste la peste 3 mii grade, nici daca dai cu acid clorhidric curat nu poti topi un fier.
Ai vomitat vreodata? Ei daca ar fi fost asa tiar fi topit gura, gatu laughing dintii sau mana ori pe jos pe covor pe unde ar fi cazut voma aia.
Nu stiu pe unde cititi OZN-urile astea, oare voi nu puteti gandi asa macar putin laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru relian):

Cred ca asa trebuie sa fie oamenii care respira la 3000 de grade, nu stiu, nu am vazut pana acum laughing

https://youtu.be/tm8TVc-1-ic?t=20

| relian a răspuns (pentru Celcestietot):

laughing dar probabil gozila ala nu era facut ca si noi din tesuturi din astea de 2 lei,sau mai era filmul ala Alien ala cu acidu ala de topeau fiare,probabil acolo a vazut omu si cea zis,asa avem si noi oamenii laughing si al dreacu alienii aia daca isi varsau acidu ala si pe ei se topeau laughing dar avandul in vene naveau nici pe naiba,aveau venele din materiale din astea care rezistau la orice, tot ce se poate, doara ca venele si capilarele si ce mai sunt artere bla bla ajung la orice celula, tesut, chiar si piele, al dracu nu pateau nimic laughing

| Celcestietot a răspuns:

Daca poate topi pana si fierul, inseamna ca refluxul gastroesofagian este ultima chestie pe care o vom simti vreodata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit că o lamă de ras poate descompune, dar nu fier în sine