| AndreiMardi a întrebat:

Sunt la etajul 3 si sub mine stau niste oameni care sunt deja prea exigenti ‘parerea mea’. Odata la ora undeva la 12 noapte ma duceam sa mananc ca imi era foame si imi suna la sonerie vecinii mei de jos ca cica fac galagie. Pana acum traiam la casa pe pamant dar m-am mutat la cineva temporar la bloc si nu stiu mai nimic cum e viata la bloc. Dar am si eu o intrebare, chiar nu am voie sa merg noaptea ca fac galagie? Nici nu am voie sa respir? Sau asa e viata la bloc

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Treaba e simplă: la bloc, între orele 22 și 7-8, nu faci galagie. Nu dai muzica tare, nu trântești ușile, nu tropăi prin apartament ca un vițel. Dacă îți faci mâncare la 3 dimineața, nu bați șnițele, și nu cauți prin sertare trantindu-le, faci totul silențios.
Pentru orășeni e ceva în reflex, nu e nici o pușcărie.
Așa cum la țară auzi de la 30m cum sforăie porcul, și cum se așează vacile în grajd, așa și la bloc, dacă încerci să dormi, iar vecinul aleargă prin casă, la 3 metri de tine, îl auzi, și te deranjează.

| AndreiMardi explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Turbina, în primul nu alerg ca un vitel. De ce as face asta. Nu bat snitele ca ma mai gandesc si ca altii dorm. Nu stau cu muzica tare. Usile sunt mereu deschise si chiar daca erau inchise nu as avea de ce sa le trantesc. Intotdeauna merg pe degete in speranta ca iar sa nu ma mai sune aia de jos. Si daca stau la casa pe pamant nu inseamna ca traiesc in nu stiu ce corcitura gandesti tu, ca sforaie nu stiu cine. Stau la casa pe pamant in oras

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AndreiMardi):

Pașii se aud mai ales dacă umbli desculț, asta am observat la servici (hotel). Când se plimbă câte unul de la o cameră la alta pe vârfuri, jos se aude ca un cutremur. Dacă merge normal și cu papuci de casă, nu se aude aproape nimic.
Clădirea e din cărămidă și beton. Construcțiile din cărămidă sunt foarte slab izolate fonic, se aude orice în ele.

| Drimmero a răspuns:

Sunt foarte ciudati oamenii de la bloc, nu as putea trai niciodata in puscaria aia cu toti ciudatii. O zic din proprie experienta ca am rude si prieteni care stau la bloc si mai nimic n-ai voie sa faci, bine ca si peretii sunt subtiri acolo si se cam aude orice daca vorbesti mai tare. La un prieten erau niste vecini care aruncau cu rosii, oua si uneori cu cartofi dupa noi daca stateam in fata blocului, ne strangeam si vorbeam nu foarte tare, adica respectam orele de somn, desi era abia 10 seara, iar vara mai toata lumea e pe strada, dar unii oameni au o problema la bibilica din fire si isi cauta motive doar pentru a demonstra ca sunt exagerat de idioti. Nu stiu de ce dar blocul chiar e o adunatura de cele mai mari steriotipuri umane, vecinul de la 3 e puscarias, vecina de la 4 e o baba dilie, la 5 e familia de pocaiti si tot asa, trebuie sa intelegi ca multi sunt acolo de cand au luat blocurile nastere, de pe vremea comunismului si s-au obisnuit ca la 10 sa se dea stingerea si sa stai smirna.

| Celcestietot a răspuns:

Salut. Ca Visinescu cu aia la ureche rolling on the floor!