| Maxxxi a întrebat:

visurile sunt destul de alambicate si nu au logica.De ce noi ne dam seama ca visam in timpul visului asa rar...Totul e foarte neobisnuit in vis si totusi nu ne dam seama ca visam.De ce?

Răspuns Câştigător
| Kyılε a răspuns:

Salut.
Asta e una din întrebările pe care le discuți cu poftă la beție.
Îți recomand, dacă nu ai văzut deja, filmul "The Inception", un film complicat, dar extraordinar, care îți poate verifica și adăuga noi cunoștințe cu privire la acest subiect.
Ca să-ți răspund strict la întrebare, îți aduci aminte vreodată de începutul unui vis? Răspunsul e nu, deoarece subconștientul nostru nu percepe într-atât de adânc conceptul de "realitate alternativă", sau cum îl numim noi vis. Mereu te trezești în mijlocul visului și îți aduci aminte (deși nu mereu) mult mai bine sfârșitul acestuia. Ipoteza mea e că noi ne creăm propriul univers în faza de început, "intrând în acțiune" abia la mijlocul visului, punctul de impact între subconștient și "realitatea" creată. De asemenea, într-un vis poți visa de mai multe ori (vise succesive) sau există posibilitatea să visezi în timpul unui vis (alternanța vis-vis). Lucrurile sunt mult mai complicate decât par, de aceea o explicație științifică ți-o poate oferi doar un om de știință cu specializare în domeniu.
Sănătate!

| Maxxxi explică (pentru Kyılε):

Am auzit de film dar nu m-am uitat inca la el.Am pus intrebarea deoarece incerc sa am vise lucide prin anumite metode prin care alti oameni care le-au exersat pot sa isi dea seama ca au vise lucide in fiecare noapte, sa le controleze si sa le faca sa dureze 60 min.Metodele au fost dovedite stiintific si am incercat una si a functionat dar pentru ca nu am experienta nu a durat mult visul lucid si doar am putut sa zbor si sa creez niste chestii.Am intrebat ca sa stiu ce ma impiedica sa am vise lucide in fiecare noapte ca sa stiu daca pot sa manipulez acel obstacol.Se pare ca e destul de complicat...

2 răspunsuri:
| saradocuzz5 a răspuns:

Ei bine știm aproape nimic despre vise. Ai
observat ca in timpul visului nu te simți ca atunci când ești treaz. Adică nu ești complet stăpân pe tine. De aceea nu ești suficient de puternic pentru a gândi și a ți da seama ca este un vis. Câteodată se întâmplă sa îți dai seama. Câteodată nu te poți trezi deși îți dorești. Cum ziceam, nu știm aproape nimic despre vise.