| claudiu123 a întrebat:

Salut TPU,
Voi cei de +14-15 ani va ganditi adesea la clipele din copilarie? 4-10 ani? Eu am 13 ani si 8 luni si deja imi e dor de clipele pe care le petreceam la 9-10 ani..Nu va e dor de clipele acelea fara griji? Acum intervin responsabilitati happy si tot felul de lucruri. Parintii asteapta mai mult de la voi... ( Nu ca as avea probleme cu parintii )happy Dar nu va ganditi ca inaintati in varsta si cresteti? Cand imi vad mama ca se gandeste la clipele din copilarie parca mi se face mila de ea...

Funda pentru cel mai amplu raspuns!

Răspuns Câştigător
| GregHouse a răspuns:

Dude, eu am aproape 17 ani si crede-ma ca din perioada 0-7 ani nu-mi aduc aminte decat imagini asa, ca prin vis, nimic relevant.
Era si-un banc: Atunci cand esti copil este ca si-atunci cand esti beat; toata lumea isi aminteste ce-ai facut, mai putin tu.

Bineinteles ca ma gandesc la cum era cand eram copil si grija mea cea mai mare era sa prind Felix Motanul pe TRV1...
Intru acum in clasa a XI-a si parca simt cum se scurge timpul printre degete. Parca secundele se scurteaza continuu, pentru ca-mi aduc aminte, cu suficiente detalii, cum a fost prima zi la liceu, cum a fost prima zi de clasa a X-a ca si cum ar fi fost saptamana trecuta.
Ma gandesc la cum voi da peste 2 ani BAC-ul si-apoi am sa plec la facultate intr-un oras strain, mare, aglomerat, unde nu cunosc pe nimeni si nici n-am sa cunosc prea multi. Apoi se termina si facultatea si ma trezesc adult, locuind intr-o garsoniera, cu un salariu de rahat.
Iar cand o sa ma-ntorc in orasul unde m-am nascut si am crescut imi voi aminti totul. Cum bateam mingea in spatele blocului si ne fugareau vecinii, cum citeam cartile cu viteze record fara sa retin un cuvant din ce scria, cum pierdeam zilele calde de vara la televizor, mancand inghetata pe care nu eu m-am dus s-o cumpar, pentru ca eram prea mic si nu puteam trece strada la magazinul de peste drum...

1 răspuns:
| Annim a răspuns:

Ahh ce n-as da acum pentru un joc romantic de-a adevar sau provocare laughing,,, de fapt nici acum nu e atit de tirziu dar atunci erau alte vremuri,,, stii Chiar am intrebat multa lume : nu ai vrea sa mai dureze copilaria : Baietii imi raspundeau cu : doresc sa-mi vad mai rapid viitorul, nu am timp de jocuri (ca si cum toti la 14 ar fi Bussines-mani), fetele ca de obicei cu : doresc sa-mi fac o familie sa am copii, un barbat care sa ma iubeasca blah blah blah (e si normal dupa logica lor ele deja la 12 - 13 sunt mature vor prieten nu). Insa totusi tineretea e scurta niciodata nu ar ajunge timp sa o traim din plin, orice om ai intreba dupa 20, 30 ti-ar spune ca ar vrea sa fie copila macar pentru o minuta. Si ar fi un vis sa fii pentru todeauna copil dar asta-i viata, cea mai frumoasa perioada e acum pina la 20 pacat ca multi o pierd fara nici un folos.