| K9Marian a întrebat:

Salut TPU vreai și eu un sfat vreau sa fac credit pentru o locuință și nu știu ce fel de credit mi-se potrivește nu știu ce fel de credit sa fac imobiliar sau ipotecar am un salariu mic de ****... în schimb am sa pot da avans sa zicem de 20 25% cred ca si de 30% din valoare locuinței am 30 de ani. dar chestia e ca nu vr sa fac pe mulți ani... creditul și vr sa achit creditul foarte repede dar din 1 salariu de ****. eu a-si vrea sa dau tot ce câștig de la munca ca momentan am unde sa pot sta. ce credit credeți ca ma se potrivește acum pe timpul asta. cu preturile și scumpirilor asta.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta stabilesti cu un consultant bancar dupa ce vezi oferte de la mai multe banci.
diferenta intre aceste doua credite e ca la creditul imobiliar poti garanta si cu alt apartament iar la creditul ipotecar strict cu cel pe care il cumperi.

| Dragobeta a răspuns:

Numai o simulare la Banca te poate ajuta.
Le spui ca ai avans mare. Asta te ajuta.
Nu se poate calcula rata cu tot salarul. E o lege care spune ca trebuie sa ramana si sa traiesti. Dar daca ti se aproba creditul, tu poti face plati in avans. Platesti mai mult decat rata. 2-3 rate odata. Nu te intreaba nimeni de unde si de ce. Chiar e avantajos, pentru ca mai scapi de plata unor dobanzi.
Mergi la Banci si cere simulare la salarul si avansul tau.